ČR | Snažíte-li se po svátečních hodech shodit nějaké to kilo, chcete-li v novém roce dosáhnout dokonalé váhy, nespěchejte. Když bude vaše váha klesat pozvolna, ale plynule, mnohem déle pak si uchováte postavu podle svých představ. Takové jsou závěry studie z Drexel University ve Filadelfii.

Foto: ilustrační – Pixabay

Při hubnutí je tajemstvím úspěchu volba přiměřeného stravovacího a pohybového režimu. Podle zmíněné studie byste se pro skutečně dlouhodobý výsledek měli vyhýbat drastickým dietám a vražedným cvičebním plánům. Čím postupněji bude vaše váha klesat, a to zejména na začátku hubnutí, tím déle se vám podaří si pak štíhlou figuru uchovat. Výzkumný tým zjistil, že nejlepší je stejný úbytek váhy v každém týdnu.

Projektu se zúčastnily 193 osoby – ženy a muži s nadváhou nebo diagnostikovanou obezitou, kteří podstoupili různé redukční programy. Vědci sledovali pokles jejich váhy v každém z prvních 12 týdnů programu a srovnali svá pozorování s váhou účastníků po dalších 12 a 24 měsících. Závěry jsou jasné – nezáleží na programu, ale na tempu jeho účinku v prvních týdnech a měsících. Pokud tedy dvě osoby shodí za 3 měsíce 10 kg, bude na tom v budoucnu lépe ta, jejíž váha klesala o 0,5-1 kg týdně než ta, u které různě kolísala a ubývala v různě velkých skocích.

Je tedy lepší být pomalý a vytrvalý než se snažit hubnout příliš rychle. Nicméně i když si budete počínat rozvážně a budete trpěliví, raději nespoléhejte na možnost opakovaného hubnutí. Optimální je udržet si nižší váhu, které jste dosáhli, zdravým a rozumným stravováním, uchovat si vhodné návyky v dlouhodobém horizontu, tedy nejen během hubnoucí kůry.

To je důvod nespoléhat na diety s přílišným omezením kalorií či uhlohydrátů nebo vyřazením celých skupin potravin, protože je nelze dodržovat dlouhodobě. Musíte také dbát na nový stravovací režim každý den – jíst ve stejnou dobu stejné množství jídla a s podobným složením, aby se z toho stala rutina. Nešvindlujte občasnými „žravými dny“ nebo neukázněnými víkendy, kdy budete pravidla porušovat.

Plánujte a připravujte se. Můžete si třeba nosit do práce oběd z domova, nebo si v neděli navařit na celý týden, abyste měli kontrolu nad tím, co každý den konzumujete. Podle Michaela Lowea vás plánování ochrání před vlivy, které by vás svedly z vybrané cesty. Čím větší výběr jídel máte, tím větší je nebezpečí, že sníte více kalorií. Važte se často, minimálně dvakrát týdně, abyste si všimli případných prudších váhových změn a mohli se jich vyvarovat.

Ať jsou vaše novoroční předsevzetí jakákoliv, důležité je vytrvat, nespěchat, nespoléhat na zázraky a řídit se zdravým rozumem. Držíme vám palce!

Zdroj: dTest