MSK, KRNOV | Hejtman Moravskoslezského kraje a radní města Krnova Jan Krkoška stane před Obvodním soudem pro Prahu 2. Jednání je naplánováno na tento čtvrtek. Politik za hnutí ANO je obžalovaný z podílu na uplácení lékařů farmaceutickými firmami. Hrozí mu až deset let vězení.

Foto: STA Bruntálsko

Moravskoslezského hejtmana a radního Krnova dostihla dvanáct let stará kauza. Jak informovala celostátní i krajská média, je obžalován z trestného činu podle paragrafu 361 odstavce 1 „účasti na organizované zločinecké skupině“. Celý případ se točí kolem korupčního jednání lékařů a zástupců farmaceutických firem.

Hejtman Jan Krkoška působil v letech 2009 až 2012 ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky směřovaly k lékařům. Měli přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem byly předány úplatky zhruba za 12 milionů korun. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů. Krkoškovi hrozí vězení od dvou do deseti let. Případ rozplétala a vyšetřovala Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem, a to několik let.

Veřejnost i politici byli zděšeni, jak se objevila tato informace. Jan Krkoška je od roku 2016 zastupitelem Moravskoslezského kraje. V prvním volebním období působil jako náměstek hejtmana, ve druhém funkčním období po rezignaci bývalého hejtmana Ivo Vondráka, byl zvolen hejtmanem Moravskoslezského kraje. Působil také jako místostarosta, v dalším volebním období byl zvolen radním Krnova.

Jak uvádí regionální média, informace o obžalobě zaskočila bývalého hejtmana Ivo Vondráka. „Samozřejmě ctím presumpci neviny a vždycky budu ctít, ale co je zásadní problém, že nám o tomto vyšetřování pan Krkoška nic neřekl. Jsem přesvědčen o tom, a já bych si na tom trval, že by se nikdy nestal náměstkem,“ dodal Ivo Vondrák.

K případu se vyjádřili také koaliční i opoziční zastupitelé moravskoslezského kraje. Například předseda Klubu zastupitelů KDU-ČSL Moravskoslezského kraje a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo zveřejnil vyjádření na svém facebookovém profilu.

„Klub zastupitelů KDU-ČSL Moravskoslezského kraje je znepokojen informacemi o obžalobě hejtmana Jana Krkošky, MBA a soudním jednání, které se má uskutečnit ve čtvrtek v Praze. Informaci jsme se dozvěděli z medií a do dnešního dne jsme o tom neměli žádnou informaci. Z toho důvodu jsme požádali koaliční partnery o svolání jednání zástupců koaličních klubů na páteční dopoledne, kde budeme požadovat objasnění celé skutečnosti, a to i v návaznosti na průběh či výsledky soudního jednání,“ uzavřel Lukáš Curylo.

O dalším osudu hejtmana Krkošky bude známo po jednání pražského soudu ve čtvrtek. Debatuje se také o tom, jestli by neměl odejít z pozice hejtmana. Krkoška se k celé situaci vyjádří po jednání soudu.