MSK | Hasiči-letečtí záchranáři tak byli seznámeni se strojem Bell 412, následně prakticky cvičili, jak provádět za pomocí palubního jeřábu nácvik záchrany osob z vodní hladiny pomocí záchranné smyčky a nosítek.

Foto: HZS MSK

Praktickou část pak konkrétně představovalo zajištění topící ho se figuranta samotným záchranářem, ten byl z vrtulníku vysazen nízko nad hladinou vody. Následoval další oblet vrtulníkem, kdy k oběma mužům, spustila obsluha palubního jeřábu hasiče, který zajistil vytažení figuranta na palubu stroje. Po úspěšné záchraně figuranta byl na palubu vyzvednut i hasič, který jej zajišťoval.

Specialisté z řad hasičů-leteckých záchranářů jsou u Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje dislokováni na stanici v Ostravě-Porubě a jsou předurčeni, kromě zásahů ve výškách a nad volnou hloubkou, i pro záchranu osob z podvěsu vrtulníku a případnou spolupráci při leteckém hašení. Nácviky zásahů za použití letecké techniky jsou tak zařazeny do pravidelného plánu výcviku. Hasiči se seznamují nejen s možnostmi, postupy, ale také s riziky spojenými se zásahy tohoto typu.

Zdroj: HZS MSK

Foto: HZS MSK