ČR | Jarní počasí se pomalu blíží. Postupné oteplení bude lákat k úklidu na zahradách. Proto bychom chtěli v těchto dnech připomenout, že při pálení přírodních materiálů musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek. Zároveň zdůrazňujeme, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno třemi zákony České republiky, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. 

Foto: ilustrační HZS MSK

I oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se může snadno vymknout kontrole. Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky a fouká vítr. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří,  během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. Během loňského roku jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polních či lesních porostů.

Pokud se chystáte zbavit biologického odpadu na zahradě, měli byste nám tuto činnost nahlásit. Preferujeme formu webového formuláře, který naleznete zde:https://paleni.izscr.cz/ Je to jednoduché, jak se můžete přesvědčit v instruktážním videu. Zvládne to opravdu každý buď na počítači, nebo na chytrém mobilním telefonu.