KRNOV | V konkurenci dalších 25 příkladů se umístil Genofondový sad Krnovska a Osoblažska na druhém místě s 293 hlasy. Do soutěže o titul Nejoblíbenější praxe, kterou vloni už potřetí vyhlásila Národní síť Zdravých měst (NSZM), projekt přihlásilo Zdravé město Krnov spolu s Využitím Kulatého stolu ZM pro tvorbu Koncepce sportu, které v hlasování veřejnosti skončilo na šestém místě.

Foto: MěÚ Krnov

„Do ročníku 2020 se zapojilo 18 měst, obcí a regionů a stejně jako vloni zvítězilo Zdravé město Tábor, tentokrát s příkladem Rozšíření útulku pro psy o útulek pro kočky. Třetí místo patří Zdravé obci Čepřovice se Zelenou pro Čeprovice aneb Vysaď si svůj strom. Ocenění budou předána 14. června na celostátní konferenci NSZM,“ uvedli pořadatelé.

„Z výsledku máme ohromnou radost. Už jen účast v soutěži, a to dokonce se dvěma projekty, je pro naše město úspěch a prestiž. Národní síť sdružuje 131 subjektů, z nichž každý může nabídnout nějaký příklad dobré praxe. To, že se zrovna naše projekty dostaly mezi nejlepší, znamená, že to děláme dobře,“ sdělila za krnovskou radnici koordinátorka projektů Kristýna Kutálková a dodala, že úspěch rovněž dokazuje, že podpora podobných aktivit má smysl a město v ní bude pokračovat.

Návrh nominovat genofondový sad vzešel od spolku Slezské odrůdy, jež s nápadem záchrany původních odrůd jabloní a hrušní přišel. Ochránci přírody s podporou města sad založili na jeho pozemcích v Chomýži, které v minulosti sloužily armádě jako cvičiště. Projekt sleduje dva cíle. Kromě zachování původních odrůd je to vytvoření biotopu dlouhověkého ovocného extenzivního sadu, které z krajiny mizí.

„Tento úspěch je pro nás zároveň závazkem. Jedná se zatím o první krok, protože podobný projekt je během na dlouhou trať. U cíle budeme až za deset či dvacet let, kdy mladé stromy začnou plodit, zatím investují energii do vývoje. Celkově se ale biotop začíná stabilizovat. V roce 2019 se podařilo louku sanačním mulčováním připravit, vloni se seklo a odklízelo seno na senáž,“ popsal Lukáš Matela ze Slezských odrůd s tím, že v těchto aktivitách chtějí pokračovat. „Po letech příprav jsou nyní dokončovány komplexní pozemkové úpravy, což je na dlouhou dobu neopakovatelná příležitost k naplnění našich vizí členitější a stabilnější krajiny. Chceme být u toho, aby se na některá opatření nezapomnělo,“ uzavírá Matela.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.