ČR | Nespavost způsobená úplňkem je zřejmě mýtus. Neexistují žádné důkazy ani vědecké studie potvrzující závislost mezi délkou spánku a novem či úplňkem.

Foto: Pixabay

Měsíc způsobuje příliv a odliv, to bylo prokázáno a bereme to jako samozřejmost. Stejně však mnozí věří na řadu dalších účinků Měsíce, například na růst či vypadávání vlasů. Nejrozšířenější jsou pověry spojené s úplňkem a náměsíčností nebo nespavostí. Rakouská organizace Medizin transparent se rozhodla ověřit, zda existuje vědecké potvrzení souvislosti mezi plnoluním a poruchami spánku.

Analyzované výzkumy byly založeny např. na pozorování v spánkové laboratoři nebov domácím prostředí účastníků. Některé monitorovaly mozkovou činnost, jiné pohyb. Všechny si kladly za cíl zjistit, zda se délka spánku mění v závislosti na fázích měsíce. Shrnutí jejich závěrů ukazuje, že lidé nespí méně při úplňku nebo více při novoluní a že měsíc nemá vliv ani na dobu potřebnou k usnutí.

Aby výsledky takových výzkumů byly relevantní, je třeba brát v potaz mnohé další vlivy na lidský spánek – konzumaci alkoholu, stres, užívané léky, diagnostikované poruchy spánku apod. Pozorování je nutné provádět dlouhodobě, několik vybraných nocí nestačí. Důležité je také vědět, zda účastník věří ve vliv měsíce na spánek – je-li tomu tak, může se cítit neklidnější při úplňku jen proto, že o něm ví a očekává, že se mu bude špatně spát. V důsledku toho může usínat později a budit se dříve.

Zdroj: dTest