ČR | V pondělí 6. února 2023 ráno požádalo Turecko pomocí mechanismu civilní ochrany Evropské unie o vyslání těžkého USAR (Urban Search And Rescue) týmu. Tento tým je předurčen pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních.

Foto: ZZS MSK

Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR, v 9:45 hodin byla nabídka pomoci Tureckem akceptována. Započala logistická operace na přepravu celého týmu.

Společnost SmartWings nabídla dvě letadla pro zajištění přepravy z Prahy a Ostravy na letiště do ADANY. Na organizaci pomoci se podílelo i Ministerstvo zahraničí, zastupitelský úřad v Ankaře a Ministerstvo vnitra.

V rámci přípravy k vyslání prošli příslušníci USAR týmu lékařskou kontrolou a začali balit potřebné vybavení. Jakmile byly potvrzeny časy přistavení letadel, byl zahájen přesun osob a vybavení na jednotlivá letiště. Byla využita pomoc letiště Václava Havla Praha, HZS letiště Václava Havla a letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Těžký USAR odřad se skládá z 69 osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS Praha (29) a HZS Moravskoslezského kraje (30), dále byli do týmu zařazení kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha.

Tým byl doplněn o dva lékaře z Úrazové nemocnice Brno a jednu ženu (kynolog). Přepravují s sebou vybavení o celkovém objemu 100 m3 a hmotnosti 25 tun. Dále byl tým je doplněn o tlumočníka.

Letadla vystartovala z Ostravy v 17:54 hod. a z Prahy v 19:45 hod. Předpoklad příletu do ADANY je po 23. hodině místního času. Po příletu bude navázán kontakt s místními záchranáři a českému týmu bude určeno místo nasazení.

Předpokládáme, že se zapojí do záchranných prací již v ranních hodinách. Český USAR si sebou veze veškeré vybavení nejen pro záchranné práce, ale i ubytování a stravu – a to až na 10 dní.

Česká republika tak vyslala poprvé v historii těžký USAR tým, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu. Díky spolupráci všech zainteresovaných se podařilo tým vyslat do 10 hodin od akceptace nabídky pomoci.

Český těžký USAR tým je týmem, který byl klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG). Česká republika tímto patří mezi země, které nejrychleji reagovaly a vyslala na pomoc těžký USAR tým.

Zemětřesení v Turecku a Sýrii byla dvojice otřesů, které zasáhly Turecko a severozápadní část Sýrie v pondělí 6. února 2023.

První zemětřesení nastalo ve 4:17 hodin místního času (SEČ 2:17). Epicentrum se nacházelo na místě vzdáleném 33 kilometrů od tureckého města Gaziantep v hloubce 17,9 km pod zemí.

Druhé zemětřesení o síle 7,5 M, které nastalo ve 13:24 místního času (SEČ 11:24), mělo epicentrum poblíž města Kahramanmaraş.

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Zdroj: ZZS MSK