OPAVA | Veřejný prostor v Opavě již za týden obohatí nové umělecké dílo. Aktuálně je dokončováno v kovářské dílně talentované česko-německé umělkyně Christine Habermann von Hoch, bude umístěno na veřejně přístupném prostranství mezi dvěma univerzitními budovami na ulici Mírová v Opavě a věnováno studentům jako poděkování za jejich dějinnou roli v událostech roku 1989 a také roku 1939.

Foto: Slezská univerzita v Opavě

Odhalení se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu od 16 hodin za přítomnosti hostů z veřejného a politického života. Součástí slavnostního ceremoniálu bude bohatý doprovodný program pro studenty Slezské univerzity, její akademické i neakademické pracovníky i širokou opavskou veřejnost.

Nový památník vzniká v dílně dcery významného akademického sochaře Alfreda Habermanna Christine Habermann von Hoch. Tvoří jej šest ocelových srdcí, které spojené skládají tvar květu. Význam každého srdce a hesla, které nese, osvětlí přímo na místě v rámci ceremoniálu odhalení sama autorka sochy. Na slavnostním aktu dále přislíbili účast 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK Ing. Jaroslav Kania, primátor Statutárního města Opava Ing. Tomáš Navrátil a další hosté.

Součástí ceremoniálu bude také zveřejnění deklarace Studentské unie Slezské univerzity v Opavě ústy její prezidentky Mgr. Lucie Zelinkové. Prohlášení zhodnotí generační postoj současných studentů nejen k hodnotám, za něž vedli boj jejich rodiče v roce 1989, ale pojmenuje soudobé výzvy, se kterými se tito studenti identifikují. Deklarace bude pro další generace uložena do časové schránky v blízkosti památníku.

Další doprovodný program v sobě zahrnuje především imaginaci atmosféry revolučního dění v Opavě prostřednictvím scénického čtení studentů oboru Kulturní dramaturgie. Návštěvníci dále mohou sledovat a aktivně se zapojit do besedy, kdy revoluční dění budou z opavského úhlu pohledu komentovat tehdejší studentka (dnes ředitelka opavského Mendelova gymnázia) Monika Klapková, disident a chartista Ivo Mludek, historik Aleš Binar i poslední dvorní dokumentarista Václava Havla, režisér Petr Jančárek. Ten také účastníkům besedy zpřístupní ukázky svého posledního filmu, který bude uveden do kin v příštím roce pod názvem Tady Havel, slyšíte mě? Slavnostní program zakončí večerní koncert oceňovaného talentu mladé muzikantské scény Thoma Artwaye.

Celý program je zdarma dostupný i zájemcům z řad široké veřejnosti.

Zdroj: Slezská univerzita v Opavě

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.