BRUNTÁL | Bruntálský pohyblivý betlém se stále rozrůstá o nové části. Letos jej řezbář František Nedomlel doplnil o modlící se rodinu u Klippelova sloupu.
Bruntálský betlém je vystavený v kapli sv. Kříže v kostele Na Nebevzetí Panny Marie na náměstí J. Žižky. Veřejnosti bude i letos přístupný během Vánoc od 25. prosince do 1. ledna dopoledne od 10.00 do 12.00 hodin a odpoledne od 13.30 do 17.00 hodin. Do 2. února bude k vidění vždy před a po bohoslužbě a také kdykoliv po předchozí domluvě.
O jeho prohlídku bývá tradičně velký zájem. Bruntálský betlém patří mezi největší v Moravskoslezském kraji. Rozkládá se na osmatřiceti metrech čtverečních. Ze dvaatřiceti objektů je jich dvaadvacet pohyblivých. „Řídí jej počítač umístěný pod pivovarem. Program řídí i nasvícení betléma. Má pět světelných režimů, které znázorňují noc, svítání, den, dopoledne, odpoledne, stmívání a zase noc. V noci polovina betléma zhasne,“ popisuje jednu z mnoha unikátností betléma Karel Peschke z Římskokatolické farnosti Bruntál.
Betlém je dílem řezbářské rodiny Nedomlelových. Je vyrobený z lipového dřeva a vystřídal před více jak šedesáti lety původní sádrový. Josef Nedomlel, který se nechal inspirovat místem svého rodiště a života, vyřezal mimo jiné maketu svého rodného domu, bruntálského zámku, Křižlického vodního mlýna, několik kopií vesnických domů ze Starého Města u Bruntálu.
O mimořádné dílo nyní pečuje řezbářův syn František, který jej od roku 2005 doplňuje o další stavby a postavy. Vloni například přibyla ševcovna, letos je to modlící se rodina u Klippelova sloupu. Jde o kopii rytířské věžičky, která je umístěna v zahradě jednoho z domů na ulici Kavalcova. Sloup byl postavený v první polovině 17. století na místě, kde byl při obléhání města Švédy zajat Wilhelm Eckershausen zvaný Klippel, velmistr Řádu německých rytířů.
Zdroj: MěÚ Bruntál