ČR | 11. listopadu 1918 skončila 1. světová válka, která byla do té doby nejrozsáhlejším a nejstrašnějším konfliktem v dějinách lidstva. Do války se zapojilo 38 států, které mobilizovaly na 70 miliónů vojáků. Během čtyř válečných let zahynulo 16 miliónů lidí z toho bylo přes 6 miliónů civilistů a 21 miliónů bylo zraněno.

Foto: Facebook – Paměť národa

Den válečných veteránů se ve světě slaví 11. listopadu. Jeho symbolem je květ vlčího máku, jenž vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. V ČR žije ještě asi 300 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války, 21 veteránů protikomunistického odboje a zhruba 15 000 novodobých válečných veteránů.

U příležitosti mezinárodního Dne válečných veteránů chceme poděkovat a vzdát úctu vojákům i odbojářům, všem statečným lidem, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii. Nyní, v době karantény, jsou právě oni těmi nejzranitělnějšími.

Veřejná sbírka se během letošního listopadu, pokud to situace umožní, uskuteční také na ulicích, v knihovnách, v trafikách, kavárnách a na dalších stovkách sbírkových míst, kde je možné si za Váš příspěvek vzít mák a připnout si ho na znamení úcty do klopy.

Díky vašim příspěvkům jim Centrum pomoci Paměti národa pomůže s každodenními starostmi, obstará nákupy, vyzvedne léky, zprostředkuje odbornou pomoc a nabídne bezpečně po telefonu tolik potřebný mezilidský kontakt, který jim ulehčí domácí izolaci.

Veřejná sbírka na www.denveteranu.cz.