MSK | Žáci 9. tříd musí do 1. března odeslat přihlášky na střední školy. Ve výběru jim mohou pomoci nejen dny otevřených dveří, ale také Online veletrh středních škol Moravskoslezského kraje 2021/2022. V online prostoru se konal už jeho minulý ročník, i ten finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Se středními školami a nabídkou jejich oborů se budou moci zájemci seznámit 17. až 25. ledna. 

Foto: Plakát

„Žáci devátých tříd stojí před velmi důležitým rozhodnutím. Volba střední školy významně ovlivní jejich životy, proto by měli společně s rodiči i pedagogy výběr střední školy zodpovědně zvážit. Veletrh středních škol jim může být skvělým vodítkem, představí se na něm školy napříč celým krajem. Seznámí zájemce s nabídkou oborů i jejich náplní, provede je na dálku učebnami či dílnami školy, zástupci školy zodpoví dotazy. Rozhodně budoucím středoškolákům doporučuji, aby se o školu a obory, kam se chystají poslat přihlášku, intenzivněji zajímali. Přece jen, rozhodují o své příští profesní dráze,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že by se na veletrhu měly prezentovat skoro všechny střední školy, které v regionu působí.

„Řada prezenčních veletrhů středních škol, na které jsme byli zvyklí z minulosti, se nekonala, také ubylo tradičních dnů otevřených dveří ve školách. Proto náš online veletrh zcela jistě žáci devátých tříd a jejich rodiče uvítají. Účastníky opět čekají série videokonferencí a strukturovaných prezentací jednotlivých škol. Kromě škol mohou zájemci využít možnosti konzultací se zástupci Úřadu práce ČR, Moravskoslezského paktu zaměstnanosti a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a získat informace například o stipendiích, o řemeslech a oborech nejvíce žádaných na trhu práce a o kariérovém poradenství. Věřím, že náš veletrh deváťákům pomůže vybrat si pro ně ten nejvhodnější obor a zaměření,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a doplnil, že online veletrh organizuje Moravskoslezský pakt zaměstnanosti ve spolupráci s Úřadem práce ČR, středními školami, se zaměstnavateli a dalšími partnery. 

„Do projektu se zapojí více než 120 středních škol z celého kraje, které se budou postupně prezentovat podle okresů, ve kterých sídlí. Každý z okresů má vyhrazen vlastní termín on-line videohovorů, které se uskuteční vždy od 10 do 18 hodin,“ doplnil ředitel MS paktu zaměstnanosti Martin Navrátil.

Lednová část veletrhu proběhne 17. – 25. 1. 2022 prostřednictvím webových stránek veletrhu, s využitím aplikací Zoom a MS Teams. Webové stránky veletrhu jsou již nyní aktivní, zájemci se mohou seznámit s možnostmi středoškolského studia v kraji, filtrovat obory dle zaměření či podle umístění střední školy v kraji. Na webu veletrhu jsou také zveřejněny termíny připojení k videohovorům pro jednotlivé okresy našeho kraje, konkrétně:

  • 17. 1. 2022 okres Bruntál;
  • 18. 1. 2022 okres Frýdek-Místek;
  • 19. 1. 2022 okres Karviná;
  • 20. 1. 2022 okres Nový Jičín;
  • 24. 1. 2022 okres Opava;
  • 25. 1. 2022 okres Ostrava.

Zdroj: MSK