BRUNTÁL | Město Bruntál obdrželo ve středu 24. ledna Anděla pro lepší svět. Cenu dostalo jako zástupce důstojného náhradního adresáta Dětského Mírového poselství.

Foto: MěÚ Bruntál

Anděl je určen památce židovských žen vězněných v koncentračních táborech Marburg a Machold l v Bruntále a Machold ll ve Světlé Hoře (Freudenthal, Lichtvard). Za město vyřezávaného anděla převzal starosta města Petr Rys, který se aktu zúčastnil společně s místostarostou Vladimírem Jedličkou, tajemnicí úřadu Zdeňkou Svobodovou a dalšími hosty.

Jedním z nich byl i zástupce maďarského velvyslanectví v ČR Antal Disztl. Podle dostupných informací totiž většina židovských žen přijela do tehdejšího Freudenthalu z Maďarska. „Je mi velkou ctí a potěšením, že se mohu zúčastnit této vzpomínkové události. Musí být naším prvořadým cílem a úkolem, aby se podobná temná kapitola našich dějin už nikdy neopakovala, a proto jsme tady,“ uvedl maďarský diplomat.

Zástupce Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák prozradil, že dochovaných informací o životě v koncentračních táborech v Bruntále a ve Světlé Hoře je velmi málo.  Pátrání stěžuje fakt, že ženy zde byly evidovány pod čísly. Jejich jména jsou neznámá, není koho se zeptat.

Anděla vyrobily děti ze Školičky základů umělecké práce, která působí při Galerii U Šťastných Bobtailů v Malé Morávce. „Děti se rozhodly anděla věnovat všem ženám z Protektorátu a Maďarska, které zde byly nuceny otroctvím v textilní výrobě pro německou brannou moc splatit nacistům provozní výdaje, spojené se svým konečným řešením. Anděla nazvaly Sestřičkám hvězd,“ sdělila umělecká vedoucí Školičky Helena Vaculíková.

Zdroj: MěÚ Bruntál