KRNOV | Oslavy Dne Země v Krnově již od poloviny 90. let probíhají v prostoru Hlavního náměstí. Od začátku tisíciletí je tento svátek, upozorňující na náš vztah k životnímu prostředí, slaven formou jarmarku, a letošní rok tomu nebude jinak. Oslavy proběhnou v sobotu 28. dubna od 10.00 do 17.00 hodin.

Foto: plakát akce

„Mimo řemeslného jarmarku, doplněného o praktické ukázky tradičních řemesel, budou mít návštěvníci možnost vidět prezentaci organizací, kterým stav prostředí okolo nás není lhostejný. A to nejen s těmi krnovskými, neboť na náměstí k nám ze Zátoru opět přiletí Čmeláci, dětský oddíl, který zájemcům představí svou činnost a ukáže jim, jak se dá prostředí okolo nás poznávat. Zájem o prezentaci svých aktivit projevili i krnovští včelaři a nesmíme zapomenout ani na školy,“ uvádí Martin Bodešínský z pořadatelského Městského informačního a kulturního střediska Krnov.

Dětem i dospělým pak je určena edukativní show Smokeman. Odborníci z Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava přijedou na náměstí s pojízdnou kotelnou a nabídnou praktické ukázky, jak správně topit. „Lidé zjistí, jak si mohou doma sami stanovit, s jakou účinností provozují svá spalovací zařízení, nebo co nejvíce ovlivňuje to, co vychází z komínů jejich domů. Seznámí se také se základními typy konstrukcí spalovacích zařízení, jejich charakteristikou, provozováním a péčí o ně. Během praktických ukázek se nebudou nudit ani děti, pro které mají odborníci připravenou řadu zajímavých úkolů,“ uvedla Pavla Hájková z odboru životního prostředí, jehož pracovníci připravují řadu prezentací.

Týkat se budou třídění opadů, představeny budou kontejnery na kovy, které se nově objevily v ulicích města, nebude chybět mapa, na které občané budou mít možnost označit místa, kde jim chybí koše na psí exkrementy. Dojde také na vyhlášení letošního ročníku soutěže Šedivé či zelené, propagaci zahradničení bez chemie a prodej rakytníku, jeho samčích i samičích rostlin, za symbolickou cenu. „Pro děti ještě připravujeme tvoření, během kterého si ze starých papírových tašek vyrobí strom,“ dodala Pavla Hájková, s tím, že přebytečné papírové tašky, i bez uší, mohou občané nosit do 27. dubna na radnici. K jejich sběru slouží velká krabice, která je umístěna v přízemí.

Součástí jarmarku je pravidelně i doprovodný kulturní program na pódiu, který letos zahájí dechová hudba Krnovanka, uslyšíme i Janáčkovo Brumendo, odpoledne se představí bruntálská folk-jazzová formace Večery v jednom, která představí i skladby z čerstvě vydaného CD, a program uzavře David Vysloužil & Acoustic Irish, což je kapela hrající irskou a keltskou muziku s nádechem Beskydských hor.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.