ČR | Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu už ověřila metodou PCR první dva vzorky, považované dosud za předběžně pozitivní na opičí neštovice. Nová vyšetření pak odhalila další tři infikované pacienty. Celkem tedy máme v ČR pět potvrzených případů opičích neštovic. Ve všech případech laboratoř potvrdila, že se jedná o opičí neštovice spadající do virů ze Západoafrické skupiny ( Monkeypoxvirus West African clade) .
Vyšetřením na elektronovém mikroskopu a ověřením metodou PCR byly potvrzeny nově další dva nakažení, a u jednoho dalšího vzorku je pozitivní nález pouze na elektronovém mikroskopu, bez možnosti potvrzení metodou PCR, pro nedostatek materiálu. Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený.
Dva nově pozitivní odběry jsou od pacientů Ústřední vojenské nemocnice, jeden odeslala k vyšetření Fakultní nemocnice Bulovka. Ve všech pěti známých případech se jedná o mírnější variantu viru spadající do Západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost 1 %. Potvrdila to PCR diagnostika.
V případě opičích neštovic existuje ještě druhá skupina virů, takzvaná Konžská (Congo basin clade). Ta ale nebyla u pacientů v Evropě ani v dalších zemích detekována. Testy ji neodhalily ani v České republice. V souvislosti s touto variantou je každoročně evidováno v Kongu přibližně 1 000 případů. Obě varianty viru opičích neštovic se endemicky vyskytují v zoonotickém rezervoáru představovaném hlodavci a primáty v západní a střední subsaharské Africe.
„V krátké době se nám podařilo objednat specifické reagencie nezbytné pro diferenciální PCR diagnostiku, vstříc nám vyšel český výrobce těchto specifických reagencií, takzvaných oligonukleotidů. Touto metodou jsme tedy ve 4 případech ověřili, že virus spadá do skupiny Orthopoxviridae a současně určili, že se jedná o Monkeypoxvirus West African clade. Můžeme proto konstatovat, že ve všech dosud vyšetřovaných případech se jedná o takzvanou Západoafrickou variantu opičích neštovic, která je svým průběhem pro pacienta mírnější,“ potvrdila vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění RNDr. Helena Jiřincová.
V tuto chvíli nemá SZÚ informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření. Kontakty všech pozitivně testovaných standardně dále šetří příslušná Krajská hygienická stanice. O případných dalších pozitivních nálezech budeme informovat v týdenních intervalech. Další tiskovou zprávu tedy případně očekávejte příští týden.
Zdroj: SZÚ