KRNOV | Obce a města mají od začátku roku povinnost odděleně sbírat textilní odpad. V praxi to znamená, že nestačí mít jen kontejnery na oděvy charitativních organizací, ale je nutné zajistit svoz společností, která má příslušná povolení ke sběru tohoto odpadu. Krnov tuto povinnost plní již od srpna roku 2022, kdy červené kontejnery od Armády spásy převzala společnost Dimatex. Ta je nyní doplňuje o bílé, kdy dva jsou na parkovišti u supermarketu Albert, třetí je u Billy a čtvrtý na Sídlišti pod Cvilínem mezi bloky M a N.

Foto: Plakát

„Svoz nádob optimalizuje inteligentní informační systém a NFC chipy/QR kódy. Tím šetříme životní prostředí a zároveň máme přehled o situaci v terénu, včetně vyhodnocení zaplněnosti kontejnerů,“ popisuje za společnost Dimatex Jana Dvořáčková a dodává: „Pomáháme i neziskovým organizacím, a to nejen materiálně ale také finančně. V sídle firmy ve Stráži nad Nisou provozuje mimo jiné vlastní charitativní šatník, díky němuž může kdykoliv poskytnout ošacení lidem v nouzi.“

A co do sběrného kontejneru patří? Je to čistý a suchý textil (veškeré oděvy, bytový textil – záclony, závěsy, povlečení, potahy, ubrusy a deky) zabalený v zavázaných (zauzlovaných) igelitových pytlích/taškách, dále také spárované (svázané) nositelné boty a hračky. Co naopak do sběrného kontejneru nepatří? Například znečištěný nebo mokrý textil, matrace, molitan, koberce, tašky, ústřižky látek, netextilní materiály, komunální odpad, elektrospotřebiče.

Z odpadové části textilu vyrábíme textilní kompozit Retextil, který se využívá například pro výrobu městského mobiliáře, jako jsou lavičky, kryty na kontejnerová stání, plotovky, kompostéry a další. Tento materiál kombinuje nejlepší vlastnosti dřeva a plastu – je neabsorpční, mechanicky o 40 procent odolnější než srovnatelné plasty a recyklovatelný,“ uzavírá Jana Dvořáčková.

Zdroj: MěÚ Krnov