MSK | Dnes odpoledne a k večeru by se měly na Moravě a ve Slezsku vytvářet v teplém a vlhkém vzduchu místy bouřky.

Foto: ilustrační – Pixabay

Ze začátku ještě bude slunečno a maximální teploty zde mohou dosahovat 23 až 27 °C. Odpoledne sem bude od západu postupovat studená fronta (v souvislosti s ní momentálně v Čechách na mnoha místech prší). První lokální přeháňky a bouřky se už celkem rychle tvoří na pomezí Čech a Moravy – tato aktivní zóna v oblasti konvergence proudění se bude posouvat na východ. Vzniklé přeháňky a bouřky budou postupovat od jihu až jihozápadu směrem na sever a mohou opakovaně přecházet přes stejná místa.

Právě proto je největší riziko vyšších úhrnů srážek, lokálně nad 30 mm. Nasycení v oblasti je většinou nízké, vyšší jen v oblasti Jeseníků a Beskyd, proto by případné intenzivní srážky kromě horských oblastí neměly způsobovat přílišné problémy. Výjimečně se mohou objevit i nárazy větru do 70 km/h nebo menší kroupy, ale dominantním jevem budou dnes srážky.
Bouřky budou spíše lokální, a tak vyšší srážkové úhrny v souvislosti s nimi zaznamenáme jen na menší ploše. Večer by měla bouřková aktivita slábnout a spíše začne na frontě převažovat “normální” déšť.

Zdroj:  Český hydrometeorologický ústav