BRUNTÁL | Dva roky potrvá oprava varhan z bruntálského kostela Nanebevzetí Panny Marie na Žižkově náměstí. Jejich rekonstrukce je nákladná a náročná na čas.

Foto: MěÚ Bruntál

Rozebírání složitého hudebního nástroje začalo v březnu. Předcházely mu měsíce zkoumání a odborného posuzování. „Zakázku získal pan Petr Stehlík, který varhany opravuje ve své restaurátorské dílně v Hodoníně, kam si již dvě třetiny součástí odvezl,“ sdělil Karel Peschke z Římskokatolické farnosti v Bruntále a pokračoval: „Opravy jsou rozděleny do dvou etap, které potrvají dva roky. V první etapě se opraví základní věci, jako jsou hrací stůl, pedálnice, vzdušnice, ošetří se skříně a ve druhé etapě se přivezou zrestaurované části varhan, včetně píšťal, všechno se zpátky zkompletuje a naladí.“

Varhany jsou vestavěny do rokokové skříně z roku 1780, do které zbudoval varhany andělskohorský varhanář Josef Sebastian Staudinger. V roce 1923 postavila nové varhany krnovská firma Rieger pod opusovým číslem 2098, přičemž poněkud pozměnila starou skříň a odstranila zadní positiv. Současné restaurování probíhá citlivě, tak aby se nezměnil charakter zvuku nástroje. „Díky skutečnosti, že nástroj od roku 1923 neprošel žádnou větší přestavbou, či opravou, nejsou při restaurování vesměs zamýšleny práce, při kterých by se znatelně změnila poslední konstrukční a zvuková pozdně barokní podoba,“ vysvětlil Karel Peschke.

Oprava si vyžádá 1 748 000 korun, přičemž do této částky není započítaná renovace dřevěné, varhaní skříně s původní rokokovou řezbou. „Díky sponzorskému daru jedné z farnic jsme mohli zahájit první etapu oprav. Na tu druhou nám schází okolo jednoho milionu korun. Do financování se zapojily i další subjekty jako například Biskupství opavsko-ostravské, Česká provincie Německého řádu a příspěvek slíbil i Moravskoslezský kraj. V rámci mimořádných sbírek v kostele, přijímáme také mimořádné dary od jednotlivých farníků, či ostatních dárců,“ řekl Karel Peschke.

„Chci poděkovat všem, co na opravu varhan přispěli svým darem, i těm, kteří o svém příspěvku uvažují. Protože varhany neslouží jen a pouze pro potřeby kostela. Učí se na ně hrát i děti ze základní umělecké školy, hrají se zde koncerty adventní, vánoční, velikonoční, konaly se zde mimořádné koncerty varhanní hudby, Svatováclavské hudební festivaly, prezentace v rámci Noci kostelů a podobně,“ dodal Karel Peschke.

Zdroj: MěÚ Bruntál