MSK | Nejlepší webové stránky mezi obcemi s rozšířenou působností má v kraji Bohumín, druhé místo v soutěži Zlatý erb získala Opava, třetí se umístil web Bruntálu. Letos se konal už 26. ročník soutěže, jejíž cílem je podporovat modernizaci veřejné správy a přispět k rozvoji kvality života ve městech a obcích. Vítězný Bohumín postupuje z krajského do celostátního kola. Organizátorem celostátní soutěže se spolek Český zavináč.

Foto: MSK

„Někdy v polovině devadesátých let minulého století začaly postupně vznikat weby obcí a měst. Šlo většinou o aktivitu nějakého nadšeného informatika, který web vytvářel, jak se říká, na koleně. Starostové naštěstí velmi brzy pochopili, že online svět a jeho nástroje i možnosti jsou opravdu velmi důležité a užitečné. Městských webů začalo přibývat a zvyšovala se i jejich kvalita, co si budeme povídat, hlavně ze startu šlo někdy o úsměvné výtvory. Dnes jsou to kvalitní a promyšlení pomocníci, kteří jsou důležitou komunikační platformou mezi obcemi a jejich občany,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka, který zástupcům vítězných obcí osobně ocenění předal.

Letošní ročník soutěže Zlatý erb se zaměřuje zejména na kybernetickou bezpečnost. „Kromě tohoto velmi důležitého ukazatele se porota zaměřila i na to, jak obecní weby komunikují se svými občany, ale i turisty nebo místními podnikateli. Jestli je web přehledný, plní zákonné povinnosti nebo jestli nabízí všechny potřebné informace, jako jsou například pokyny, jak postupovat v jednotlivých životních situacích a událostech. Hodnotí se i sociální sítě,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

V Moravskoslezském kraji se v letošním ročníku posuzovaly weby obcí s rozšířenou působností. Na třetím místě se umístil Bruntál, na druhém Opava, vítězství získal Bohumín, který tak z krajského postupuje do celostátního kola. Jeho výsledky budou slavnostně vyhlášeny v polovině května v Hradci Králové, a to v rámci konference ISSS zaměřené na digitalizaci veřejné správy a rozvoj e-governmentu.

Kromě prvních tří příček se vyhodnocovala také Cena veřejnosti, tu si vysloužil Český Těšín.

Zdroj: MSK

Foto: MSK

Foto: MSK

Foto: MSK

Foto: MSK