ČR | Udržet klíšťata mimo plochu svého dvora nebo zahrady můžete snadno i bez použití chemického postřiku. Máte-li dvůr nebo zahradu, kam se volně dostanou zvířata včetně pouličních koček, kun nebo veverek, musíte počítat i s nebezpečím výskytu klíšťat. Ta mohou být infikována a přenášet lymskou boreliózu nebo encefalitidu.
Zda u vás skutečně bydlí, můžete zjistit jednoduchým způsobem. Vystřihněte látkový čtverec o straně 10-15 cm, přivažte jej na tyčku či klacek a pomalu jej táhněte po rostlinném travnatém porostu, zejména v blízkosti stromů. Jsou-li tam klíšťata, aspoň některá by se na látku měla přichytit. I kdybyste však žádná neobjevili, je lepší problémům předcházet tak, aby se jim k vám vůbec nechtělo.
- Trávník pravidelně sekejte, udržujte porost nízký. To platí pro všechny traviny. Klíšťata nemají ráda suchá a vyhřátá místa. Vysoké rostliny pro ně vytvářejí příjemný stín. Trávník by měl být vysoký maximálně 10 cm. Sestřihávejte jej vždy o 6-7 cm a nechávejte dorůst. Zkrátíte-li jej méně, poroste rychleji a více a oslabí to jeho kořeny. Důsledně vyhrabte posekané stonky a odstraňte je z trávníku.
- Používejte suchou mulčovací kůru nebo dřevěné piliny (nikoliv vlhkou drcenou variantu). Udělejte z nich metr široký pruh kolem zahrady, přes který se do ní klíšťata z okolí nedostanou. Je-li materiál suchý, na slunci se navíc zahřívá a tuto kombinaci klíšťata velmi nerada. Kromě toho bude pruh pro celou rodinu působit jako varování, jako bezpečná hranice pozemku.
- Posekanou trávu a spadané listí nenechávejte na místě. Raději kompostujte na zvlášť určené ploše, v kompostovací nádobě nebo mimo svůj pozemek a poté používejte kompost jako hnojivo. Nesklidíte-li vše ze zahrady, vytvoříte pro klíšťata velmi lákavé prostředí.
- Zvažte cílený přístup. Výše popsané způsoby klíšťata od nastěhování na váš pozemek budou odrazovat, ale nemusí fungovat na 100 %. Pesticidový postřik není vždy účinný a nese s sebou jistá rizika. Vyvolává falešný pocit naprostého bezpečí. Můžete však použít spreje, které odpuzují klíšťata od zvířecí srsti, nebo přípravky proti hlodavcům, zejména myším, které v přenášení lymské boreliózy hrají podstatnou roli.
- Nezapomínejte na osobní ochranu – dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, punčochy a uzavřené boty jsou při práci na zahradě vždy důležité. Používejte repelent s co nejdelší dobou účinku a po práci či jiném pobytu na zahradě vždy pečlivě zkontrolujte celé tělo, zda jste si na něm nepřinesli do domu přisáté klíště.
Pokud se neubráníte a klíště se k vám přisaje, můžete jej po odstranění poslat k vyšetření, které určí, zda je infikované. Dejte jej do igelitového sáčku, pečlivě uzavřete nebo zalepte lepicí páskou. Nepoužívejte potravinovou folii. Můžete jej dát do uzavírací skleničky nebo lahvičky či do malé krabičky, kterou zabalíte do bublinkové folie nebo vložíte do pěnové obálky. Pošlete doporučeně nebo doneste osobně s žádostí o vyšetření do laboratoře, zabývající se vyšetřením infekčnosti klíšťat. Je jich celá řada a snadno je vyhledáte na internetu.
Zdroj: dTest