ČR | Evropská komise informovala o chystaném zákazu jednorázových plastových výrobků na území unie. Patří k deseti typům odpadů nejvíce znečišťujícím světová moře a pobřeží. Patří k nim rovněž rybářské potřeby.

Foto: ilustrační Pixabay

Plasty tvoří 85 % všeho odpadu ve světových mořích a jejich nejbližším okolí. Plastové mikročástice se dostávají do vzduchu, do vody i do půdy a pronikají do plic i do stravy. Často obsahují složky považované za škodlivé, ale zatím nedokážeme posoudit, jaký vliv na lidské zdraví může mít jejich všudypřítomnost.

Evropské předpisy proto v dohledné době zakážou mnohé plastové výrobky, pro které existuje alternativa, a bude omezeno použití těch, pro které obdobná náhrada není. Nové regulace by měly otevřít příležitosti pro inovace, podpořit konkurenci a vytváření pracovních míst. Shrnuli jsme pro vás informace o návrhu od slovinského svazu spotřebitelů ZPS, německé ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe a belgické spotřebitelské organizace Test-Achats.

Co regulace znamená?

Nejde o novinku. V roce 2015 bylo omezeno používání plastových sáčků a tašek, což podle Eurostatu snížilo jejich spotřebu v domácnostech 72 % Evropanů. Nyní se pozornost soustředí na deset jednorázových výrobků a potřeb pro rybaření.

Zákaz plastů v jednorázových výrobcích, pro které existuje cenově dostupná alternativa, se bude vztahovat na plastové vatové tyčinky, plastové talíře, brčka, míchátka, příbory, tyčky k balonkům, kelímky apod.

Postupného stažení z trhu bude dosaženo omezením používání v jednotlivých členských zemích za pomoci různých opatření, například nabídkou alternativních výrobků na prodejních místech nebo zákazem používání jednorázových plastových výrobků zdarma.

Výrobci se na plnění nařízení budou podílet částečným krytím nákladů na likvidaci odpadů a kampaněmi pro zvýšení ekologického povědomí. Budou motivováni k vyvíjení ekologicky šetrných alternativ k plastovým produktům.

Sběr 90 % jednorázových plastových lahví od nápojů bude pro všechny země unie povinný od roku 2025.

Některé výrobky budou muset být viditelně standardizovaně opatřeny informacemi o obsahu plastů, o doporučeném způsobu likvidace a o negativním dopadu na životní prostředí.

Zvyšování povědomí občanů o negativním dopadu plastového znečištění na životní prostředí bude dalším úkolem členských států, včetně informovanosti o dostupných systémech recyklace a potenciálu opětovného použití.

Zdroj: dTest