ČR | Některé hry nabízené zdarma jsou návykové a z uživatelů lákají i tisíce eur. Jak to funguje a před čím se mít na pozoru?
Do počítače, tabletu nebo chytrého telefonu si je stáhnete během chvilky a výběr je velký. Zatímco mnohé videohry si užijete skutečně bez nákladů, jiné vás nenápadně přesvědčí za užívání platit. Zpočátku dostáváte body v podobě virtuální měny, za kterou lze pořídit vybavení, zbraně nebo další postavy do virtuálního týmu.
Když však bonusy najednou skončí, další postup ve hře je o poznání méně pohodlný. Mnoho hráčů se v té chvíli rozhodne za rozšíření svých hracích možností zaplatit. Podle zvolené hry se může jednat o jednotlivé částky od 1 do 500 eur. Někdy si hráč koupí skutečně to, co chce, ale často dopředu neví, co za své peníze dostane. Hry totiž nabízejí různé sady překvapení a těch nejlepších akvizic je málo. Hráč neustále doufá, že se na něj jednou dostane, a nakupuje dále. Jedná se o princip podobný stíracím losům – velkých výher je poskrovnu, ale sázejícího to neodradí.
Existují hry, které svým průběhem vyžadují od hráče každodenní zapojení, což snadno navodí návykové jednání. Každý virtuální dárek, který dostane, v organismu vyvolá produkci dopaminu. Ten probouzí příjemnou euforii.
Hry tak způsobují závislost a hráč nemůže odolat dalším nákupům. Většinu platících hráčů, kteří následně vyhledají péči psychologa, sice tvoří muži kolem třicítky, ale mnohé hry jsou znepokojivě zaměřené na děti nebo dospívající. Dalším krokem pak mohou být sázky či hry o peníze.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2018 uznala závislost na videohrách za nemoc. Děti a neplnoleté hráče lze chránit pomocí rodičovské kontroly v nastavení internetových prohlížečů. Možné je upravit čas strávený hraním nebo obecně na internetu, omezit obsah apod. Aby nedošlo k nechtěným a nekontrolovatelným platbám, neudělujte hrám či jiným aplikacím povolení stahovat peníze z vašeho účtu, a to nejen v případě dětí, ale i u sebe. Kdo musí pokaždé zdlouhavě vyplňovat příslušné údaje a autorizovat platbu, bývá od utrácení snáze odrazen.
Zdroj: dTest