ČR | Ne vždy bohužel platí, že bezpečí pacientů je základní součástí kvality zdravotní péče. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je ve světě v průměru až jednomu pacientu z deseti ublíženo během poskytování zdravotní péče.
Celkové náklady na chyby při poskytování péče dosahují celosvětově až 42 miliard dolarů ročně. Je patrné, že je zde široká oblast, kde se dá pro pacienty mnoho udělat, a kde se pro pacienty již také mnoho dělá. Přijímání kroků a opatření, které povedou k předcházení a prevenci chyb je cestou, jak zvyšovat kvalitu a standarty v poskytované zdravotní péči. I z toho důvodu se Česká republika připojila ke Světovému dni bezpečí pacientů, který připadá na 17. září.
„Světový den bezpečí pacientů je dobrou příležitostí, jak přivést pozornost na opatření, která slouží k předcházení rizik při poskytování zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví podporuje dialog mezi nemocnicemi, dobré příklady z praxe, snažíme se všestranně budovat důvěru v poskytování zdravotních služeb a zvyšovat informovanost o bezpečí pacientů. Zdravotnické zařízení je místem, kam se lidé s různými zdravotními obtížemi chodí uzdravit či zlepšit své zdraví. Zdravotnická zařízení musí přijmout taková opatření, která zajistí plné bezpečí pacientů. Ať už se jedná o systém identifikace, hygienická opatření či o prevenci pádů a úrazů,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Bezpečí pacientů je nezbytností pro zdravotnické systémy kdekoli na světě. Kromě již zmíněných opatření je také důležité zapojení pacientů a posílení jejich aktivní role v léčbě. Zvýšením jejich informovanosti totiž přispívá k jejich bezpečí a zvyšování kvality péče, a to díky jejich zpětné vazbě a spolupráci.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví