ČR | Cyklisté by se měli chránit použitím ochranné přilby, zároveň by měli být pro ostatní účastníky silničního provozu viditelní. A to především nasazenými odrazkami či jinými reflexními prvky na jízdním kole. Důležité především pro jejich bezpečnost je, aby jejich pohyb byl pro ostatní jasně čitelný.

Bohužel však s jízdou na kole se pojí také nejedno nebezpečí, například v podobě pádu z jízdního kola či kolize s jiným účastníkem silničního provozu. K podobné vážné újmě může cyklista snadno přijít i při jízdě mimo silnici. Jsou to sice případy, které ve statistikách dopravních nehod nenajdete, ale bohužel jich není málo.

„V loňském roce (2022) zemřelo při dopravních nehodách 13 cyklistů s přilbou, bez přilby jich bylo o 16 víc, tedy 29,“ upozorňuje ředitel služby dopravní policie plk. Jiří Zlý. Mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou přilbu je v České republice povinné pro cyklisty, tedy i jezdce na koloběžce, do 18 let. „Dlouhodobě upozorňujeme v rámci projektu na nezbytnost používání přilby bez ohledu na věk. Banální překážka a následný pád může mít pro cyklistu vážné nebo tragické následky,“ varuje Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Společně s Policií České republiky, Horskou službou a dalšími partnery připravil Tým silniční bezpečnosti pro letošní rok více než 80 společných akcí – cyklohlídek, na kterých budou informovat a motivovat cyklisty k dodržování bezpečnostních zásad při jízdě ve městech i při rekreaci.

 

.