MSK | V 5. kole kotlíkových dotací má Moravskoslezský kraj k dispozici 220 milionů korun, zatím lidé zažádali jen zhruba o čtvrtinu. V prosinci 2023 byla v regionu dokončena 3. výzva kotlíkových dotací, řeší se tedy ještě žádosti ze 4. výzvy a nejnovější, v pořadí už 5. výzvy.

Foto: ilustrační – Pixabay

Moravskoslezský kraj má stále připraveny prostředky pro občany na výměnu nevyhovujících kotlů 1. a 2. třídy za ekologické zdroje tepla. Peníze mohou lidé využít na nový kotel na biomasu, na který mohou získat 130 tisíc korun. Také je možné dotaci využít na tepelné čerpadlo, zde je příspěvek dokonce ve výši 180 tisíc korun. Ke každé výměně navíc přispěje kraj ze svého rozpočtu částku 7 500 korun a v některých případech ještě přibude částka z obecního rozpočtu v rozmezí od 2 do 20 tisíc korun

5. výzva je určena nízkopříjmovým skupinám, tedy domácnostem důchodců a domácnostem pobírajícím příspěvek na bydlení. Ostatní si o ekologický zdroj tepla mohou požádat v rámci státního programu Nová zelená úsporám.

Výměny kotlů je potřeba dokončit do konce roku 2026. Moravskoslezský kraj získal alokaci 220 milionů korun, které odhadem pokryjí 1300 žádostí. Zatím krajský úřad obdržel 372 žádostí v objemu necelých 60 milionů korun. Dokonce 65 z nich už je realizováno a proplaceno v celkové výši 11,05 milionu korun.

O dotaci si nízkopříjmové domácnosti mohou požádat až do 30. srpna tohoto roku. Tento termín Ministerstvo životního prostředí zvolilo záměrně, je totiž důležitý i kvůli rozhodnutí vlády. K tomuto datu totiž lidé musí ze zákona odstavit všechny kotle 1. a 2. třídy. Jsou neekologické a mají velmi negativní vliv na kvalitu ovzduší. Proto všem, kteří takový kotel neodstaví a budou v něm nadále topit, hrozí pokuta až 50 tisíc korun.