ČR | Nebezpečí žilní trombózy spojené s užíváním kombinované hormonální antikoncepce lze snížit správnou volbou pilulek. Měly by obsahovat co nejméně estrogenu a správný typ progesteronu.
Stále platí, že výhody hormonální antikoncepce u většiny ženy převažují nad možnými riziky. Patří k nim nejen zabránění nechtěnému těhotenství, ale i snížení rizika rakoviny endometria (děložní sliznice) či rakoviny vaječníků. Pilulky upravují menstruační cyklus, pomáhají při endometrióze, zánětlivých onemocněních pánve a příležitostně proti akné.
Nejvíce se v souvislosti s kombinovanou hormonální antikoncepcí řeší možné riziko vzniku krevních sraženin neboli trombů. Při jejich tvorbě k sobě přilnou krevní destičky, které mohou cévy částečně nebo úplně ucpat – dochází ke vzniku trombózy. Ta může mít vážné dlouhodobé následky, někdy smrtelné. Podle místa vzniku trombu může vyvolat mrtvici či infarkt.
Kombinované hormonální přípravky pravděpodobnost vzniku trombů mírně zvyšují. Míra tohoto účinku se odvíjí od typu progesteronu, ale i od množství obsaženého estrogenu. Nebezpečí je však skutečně nízké. U zdravých žen, které hormonální antikoncepci neužívají, je roční výskyt sraženiny pozorován u 2 žen 10 000 ročně. U těch, které pilulky berou, incidence stoupá na 5 až 12 případů z 10 000 za rok. Odhaduje se, že je to 5–7 případů z 10 000 při užívání koncepce s levonogestrelem, 9-12 případů u gestodenu, desogestrelu nebo drospirenonu a 6-12 případů u etonogestrelu či norelgestrominu, to vše v kombinaci s estrogenem ethinylestradiol.
Riziko vzniku trombózy zvyšují podle italských odborníků nejméně antikoncepční pilulky s levonogestrelem, zatímco ty s drospirenonem, gestodenem a desogestelem jej mění více. Kromě toho se zdá, že je riziko v prvním roce užívání nebo po minimálně měsíční přestávce vyšší.
Nebezpečí žilní trombózy je velmi individuální a může se měnit. Podílejí se na něm i další faktory. Patří k nim věk nad 35 let, kouření, nadváha, rodinné zatížení (výskyt trombózy u příbuzného před 50. rokem), rakovina, migréna nebo dlouhodobější znehybnění. K varovným příznakům trombózy patří intenzivní bolest v jedné noze s bolestivostí nebo změnou barvy, náhlá a nevysvětlitelná dušnost nebo rychlé dýchání, intenzivní bolest nebo tlak na hrudi, nepříjemný pocit v horní části těla s vystřelováním do zad, čelisti, krku nebo paže, slabost nebo necitlivost v obličeji, rameni, noze nebo celé polovině těla, náhlé potíže s mluvením, vnímáním nebo porozuměním, rozmazané vidění apod.
Zdroj: dTest