MĚSTO ALBRECHTICE, HLINKA | Třiadvacetiletá studentka Andrea Petržílková z Města Albrechtic se rozhodla, že bude v druhém kole volit profesora Jiřího Drahoše. Devatenáctiletý prodavač květin Dominik Veselý z Hlinky váhá, jestli hodí hlas současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, nebo k volbám vůbec nepůjde. Jaký je jejich názor na prezidentské kandidáty?

Foto: STA Bruntálsko

Andrea Petržílková, 23 let, Město Albrechtice, studentka:

„Miloše Zemana jsem nevolila ani v roce 2013. Hlavně proto, že úlohou prezidenta ČR je reprezentace. Nepřišel mi jako vhodný kandidát tehdy a letos také. Ačkoli nemůžu zapřít jeho komunikační schopnosti, ty vyjadřovací podle mě pokulhávají. Jak můžeme například po dětech chtít, aby nemluvily sprostě a nelhaly, když pak dáme ve volbách hlas lháři, který svůj vulgární slovník ani nechce krotit, natož, aby neuměl.

Ve druhém kole budu volit profesora Jiřího Drahoše. V prvním kole můj hlas nedostal, ale není teď mou volbou v rámci hesla “menší zlo”. Jsem ráda, že mám možnost volit člověka, který ještě nestihl přijít o svou čest a má čistý štít. Jeho velkou hodnotou je slušný přístup k lidem a toho si cením.“

Dominik Veselý, 19 let, Hlinka, prodavač květin:

„V prvním kole jsem volil naprosto někoho jiného s tím, že by bylo fajn mít jako prezidenta někoho mladého. Když jsem se dozvěděl, že do druhého kola postupuje pan Drahoš a pan Zeman, rozhodl jsem se, že volit nepůjdu, jelikož ani jednoho nechci.

Nakonec se tedy rozhoduji, zdali nedám hlas Zemanovi, kvůli tomu, že pan Drahoš chce v brzké době euro. Většina z nás, ať už jsou to starší či mladší lidé, budou mít problém se v tom vyznat. Ano, přiznávám se, já jako prodavač květin a různého zboží v tom budu mít zmatek.

Poté chce, abychom zde nechávali v ČR uprchlíky. Je mi jasné, že jim chce pomoci, sám bych v této situaci chtěl, aby mi někdo pomohl. Jenže on si neuvědomuje, že je velice významná osobnost pod spoustou ochrany, stejně jako další herecké osobnosti, modelky a další. Je to další nákladný výdaj pro český stát. Chtějí živit někoho jiného, přitom na nás neustále šetří.

Musím však uznat, že se v politice moc nevyznám, ani ji nějak obzvlášť nevyhledávám. Nemohu tedy posoudit, co je pravda a co ne. Mohu jen sledovat reakce ostatních na facebookové stránce.“