MSK | Další tři pokusy o vylákání financí seniorek prověřují policisté v našem kraji. Způsob spáchání činů je notoricky známý, seniorky byly kontaktovány prostřednictvím telefonu. Následovalo vylíčení životních obtíží volajícího, jež vystřídal požadavek o okamžité poskytnutí nemalé finanční částky.
Telefonát byl zahájen tradičním pozdravem „ahoj babi,“ a volající se představil jako vnuk či přítel vnučky. Tři seniorky ve věku od 71 let do 88 let byly požádány o finance, jedna z poškozených dokonce odcestovala vozidlem taxislužby z místa bydliště, aby vybrala peníze. Naštěstí se pachatel peněz nezmocnil, ženy kontaktovaly své příbuzné, kteří uvedenou žádost negovali…
Vzhledem k aktuálně prověřovaným událostem, nezbývá než znovu zopakovat základní preventivní doporučení:
Každý podobný telefonát si okamžitě ověřte. Zavolejte vnukovi nebo vnučce, kteří Vám měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným.
Pokud zjistíte, že Vám opravdu nikdo z rodiny nevolal, volejte Policii České republiky na lince 158 a sdělte skutečnosti vyplývající z telefonátu. Na policii (linka 158) se raději obraťte také v případě, kdy se Vám kontakt s rodinou nepodaří navázat.
Nesvěřujte své peníze osobám, které neznáte. Ani pod příslibem, že Vám do zástavy přenechají např. doklady (mohou být zcizené) nebo finance v cizí měně (může se jednat o padělky).
Nejčastější trestné činy a zejména rady, jak se v krizových situacích chovat, naleznou senioři v naší publikaci Černá kronika aneb ze soudních síní. Kronika „oslavila“ první narozeniny, byla pokřtěna dne 3. 11. 2016 v Domově pro seniory v Odrách. V průběhu uplynulého roku byla publikace hojně využívána moravskoslezskými preventisty při akcích pro seniory, zájemci si ji mohou zapůjčit také v knihovnách.
Kniha obsahuje i povídku „O vnucích,“ kterou inspirovaly mnohé reálné případy. Příběh začíná klasicky:
„Dobrý den. Paní Anežka Vlídná? Posílá mě Váš vnuk Jarda,“ ozvalo se z domácího telefonu v domě s pečovatelskou službou, kde paní Anežka už nějakou dobu bydlela. „Áaach, Jaroušek si na mě vzpomněl,“ zaradovala se. Jaroušek byl její milovaný vnuk. Jediný, kterého měla a který za ní občas přišel i do jejího nového domova. Byla na něj moc pyšná, že studuje vysokou školu. Věděla, ale, že nemůže pustit každého dovnitř. už mockrát, když měla dlouhou chvíli, četla poučení visící u jejich domácího telefonu. A tak se zeptala: „A Vy jste kdo?“
„Já jsem Pavel a studuji s Vaším Jardou na vysoké škole. Jarda nemohl přijít, a tak mne poslal za Vámi, vysvětlit volající. „Aha, to bude ten Jarouškův spolužák,“ pomyslela si…
A jak příběh vlastně dopadl i poučení Přemysla Spravedlivého v závěru si senioři mohou přečíst v naší „Kronice.“
Zdroj: Policie ČR