MSK | Ve čtvrtek 20. února proběhlo v prostorách integrovaného výjezdového centra v ostravském Zábřehu školení a cvičení týmu letecké záchranné služby s tématem Vedoucí lékař u mimořádné události. Účastnilo se jej dvaadvacet lékařů a zdravotnických záchranářů, kteří tvoří posádky vrtulníku LZS.
Odborné zaměstnání připravili záchranáři Týmu pro specializované činnosti a maskování simulovaných zranění zajistili maskéři ZZS MSK. Dvě desítky figurantů pak poskytla Lékařská fakulta v Ostravě, kdy se jednalo o studenty prvního ročníku oboru Zdravotnické záchranářství.
První část školení spočívala v teoretickém zopakování metodiky zvládání následků mimořádných událostí spojených s větším počtem zraněných osob. Rozebrány byly situace spojené s dopravními nehodami hromadných dopravních prostředků, požáry výškových budov, situace aktivního útočníka či průmyslové havárie.
Následovalo praktické seznámení se s novou Třídící a identifikační kartou, která bude používána při případném řešení mimořádných událostí. Střídavě ve dvoučlenných týmech lékař a záchranář pak probíhaly úkony primárního třídění, indikace léčby i stanovení naléhavosti odsunu pacientů do zdravotnických zařízení za účasti namaskovaných figurantů.
Specifikem mimořádných událostí s velkým množstvím zraněných je totiž nepoměr mezi počtem zasahujících a počtem zraněných. Proto je nutno pacienty postupně třídit, na základě stanovení jak priority nutnosti přednostního ošetření, tak i transportu do nemocnice. Výuka se tak významně přiblížila realitě, avšak v bezpečných podmínkách učebny.
Druhá část pak pokračovala v hangáru a přilehlém okolí. Spočívala již v modelovém řešení situace a organizaci stanoviště přednemocniční neodkladné péče. Pro vytvoření tohoto stanoviště bylo využito speciální výjezdové techniky a vybavení pro zvládání mimořádných událostí, kterou disponuje Tým pro specializované činnosti, sídlící na stanici Ostrava Jih.
Zdroj: Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK