MSK | S příchodem jara dochází i ke změně času, v této spojitosti bychom neměli zapomínat na kontrolu spotřebičů, především pak těch, které nám mohou zachránit život.
Ano, řeč je o detektorech kouře a detektorech nebezpečných plynů. Jsou to jednoduché přístroje, které včas detekují vznikající požár či únik plynu a vyvolají poplach. Pouze včasné zjištění požárů je rozhodující pro záchranu životů.
Statistiky požárů v Moravskoslezském kraji hovoří jasně. Během let 2021 a 2022 došlo v Moravskoslezském kraji, v důsledků požáru, k usmrcení 27 osob, z nichž na požáry v domácnostech, tedy v místě, kde se cítíme bezpečně, připadlo 18 úmrtí. Instalace funkčního detektoru požáru v bytových prostorách mohla zabránit úmrtí 12 osob, což jsou 2/3 všech úmrtí při bytových požárech.
Autonomní detektor požáru je investicí v řádu maximálně několika stovek korun v závislosti na typu a výrobci zařízení.
Pro správnou funkci hlásičů je nutná také jejich pravidelná údržba, která spočívá v:
- kontrole baterie
- kontrole činnosti hlásiče – nejčastěji pomocí tlačítka TEST
- čištění nasávacích otvorů hlásičů
Podrobnosti o pravidelné údržbě hlásičů požárů a detektorů nebezpečných plynů naleznete vždy v návodech k jejich údržbě.
Jak na tyto kontroly nezapomenout? Zaveďte si kontrolu hlásičů vždy při změnách času jako pravidlo, pravidlo zachraňující život.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje