ČR | Od roku 2001 se 1. leden neslaví jen jako Nový rok, ale také jako státní svátek – Den obnovy samostatného českého státu. K rozdělení ČSFR došlo 1. ledna 1993 na základě usnesení Federálního shromáždění o rozdělení federativní republiky (ČSFR) na dva samostané státy – Českou republiku a Slovneskou republiku. Společný stát Čechů a Slováků existoval 74 let, dva měsíce a tři dny.

Foto: (@MZV)

Na rozdělení jedné republiky na dva suverénní státní útvary se dohodli představitelé politických stran, které ovládli parlamentní volby konané v květnu roku 1992. Byla to Občanská demokratická strana (předseda Václav Klaus) a Hnutí za demokratické Slovensko (předseda Vladimír Mečiar). Jejich předsedové vyslyšeli volání většinové části veřejnosti (určitá část občanů požadovala o tak zásadní otázce uskutečnit referendum) a vzhledem k tomu, že se jim nepodařilo nalézt oboustranně přijatelnou formu soužití obou zemí v jednom státě, rozhodli o jejím rozdělení. Tento krok ratifikoval i tehdejší parlament (na 5. společné schůzi Federálního shromáždění ČSFR ze dne 25. 11. 1992 – formou ústavního zákona o zániku ČSFR). Tomuto finálnímu kroku předcházela řada česko-slovenských jednání, zabývajících se kompetencemi, státoprávním uspořádáním a ve finále i konkrétními kroky k rozdělení státu.

V poslední čtvrtině roku 1992 byly projednány základní dokumenty o budoucí spolupráci samostatných republik, mezi které patřilo vytvoření celní unie, smlouva o vzájemném zaměstnávání občanů a o sociálním zabezpečení, smlouva o dobrém sousedství, přátelských vztazích a spolupráci, zákon o dělení majetku federace a jeho převodu na republiky, dohoda o podpoře a vzájemné ochraně investic a další. V návaznosti na vznik nového státního úvaru byla Česká republika dne 19. ledna přijata za člena OSN, jejím prvním prezidentem byl 26. ledna zvolen Václav Havel a od 8. února byla provedena měnová odluka obou států.

Zdroj: MZV