VRBNO POD PRADĚDEM | Bytová správa už se s nevítaným obtížným hmyzem, živícím se zpravidla lidskou krví, vypořádala. Současně město požádalo další ubytovatele o spolupráci a na té se při jednání 25. listopadu dohodlo. Ubytovatelé problém řeší individuálně, nyní půjde o zásah v jednom týdnu, postřiky provede specializovaná firma z Ostravy. Co dělat v případě, že máte podezření na výskyt štěnic?

Foto: Pixabay

„Mohu naše občany ujistit, že jsme se v městských domech se štěnicemi vypořádali a bytovou správu to stálo nemalé peníze. Nebezpečí zavlečení tohoto savého hmyzu ale stále trvá, protože se lidé navštěvují, pobývají u známých a mohou štěnice snadno přenést na další místa. Proto se chceme dohodnout s dalšími vlastníky objektů na společném postupu a pozvali jsme je k jednání. Setkali jsme se s ochotou, dva pozvání přijali, s dalším budeme jednat v prosinci po jeho návratu ze zahraničí,“ uvedl Bc. Pavel Kopča pověřený řízením majetkoprávního odboru Městského úřadu.

I když radnice nyní boj se štěnicemi vyhrála, nemusí to tak zůstat napořád. Obezřetnost je na místě. Pokud máte jen podezření, že se štěnice v domě objevily, ihned informujte vlastníka objektu. Čím dříve se obydlí prověří, tím lépe. „Spolupracujeme s deratizační firmou z Ostravy, s kterou řešíme třeba také zásahy proti přemnožení hlodavců. Ta situaci v bytech prověří a v případě potřeby zajistí zásah, zpravidla ve dvou až třech krocích, protože je třeba zlikvidovat štěnice a po několika dnech následně ještě vajíčka a nymfy štěnic.“

A právě tato firma přijede do Vrbna v lednu a v určeném týdnu provede zásah ve všech objektech, kde byl výskyt štěnic potvrzen. To je šance, jak zabránit dalšímu šíření štěnic ve městě, vyhubit je. „Vlastníci objektů s postupem souhlasí a jsou připraveni nést náklady na postřiky. Ostatně, takové úkony už dříve dělali, ale problém se štěnicemi se v ubytovnách opakoval. Město zajistí přistavení kontejnerů k objektům, protože z mnoha pokojů se bude muset odstranit část vybavení, hlavně koberce, nashromážděné věci. Někteří lidé nejsou ochotni ani vyprat oblečení, i když je prokázáno, že už teplota 60 stupňů může k likvidaci štěnic stačit. Technické služby pak vyházené věci zlikvidují,“ potvrdil Bc. Kopča.

Pokud sami nájemníci bytů výskyt štěnic nenahlásí a svým laxním přístupem umožní šíření hmyzu, dopouštějí se hrubého porušení svých povinností plynoucích z nájemní smlouvy a mohou o bydlení přijít. Návazným problém je také poskytování sociálních služeb v bytech či ubytovnách zamořených štěnicemi, kde hrozí, že sem pracovníci poskytovatelů odmítnou chodit. „Už jsme museli hledat náhradní prostory pro doučování jednoho dítěte. Nemůžeme se tomu divit, nikdo z nás si nechce přenést štěnice domů nebo na pracoviště,“ dodal Pavel Kopča.

Jak postupovat, máte-li podezření na výskyt štěnic

ihned informujte domovního důvěrníka, nebo jiného zástupce vlastníka objektu
nebojte se, že se sousedé budou na vás dívat skrz prsty, vy nemusíte být ten, kdo hmyz do domu zavlekl
jak poznat možný výskyt štěnic – štípance na těle, nejčastěji v blízkosti žil, krvavé skvrnky na povlečení, černé tečky v místech hnízdění (kouty, obrazy, nábytek, parkety, kolem trubek radiátorů apod.)
eliminovat riziko přenosu – vyzout si před bytem obuv, opláchnout podrážky, silikonem zadělat průchody topení mezi byty…

Co dělá deratizační firma a co následuje

ošetření bytu proti štěnicím se provádí v případech silného zamoření minimálně 3 krát, v rozmezí cca 4 týdnů, kdy se již vylíhnou noví jedinci; postřik není účinný na již nakladená vajíčka po postřiku je vhodné byt opustit minimálně na dvě hodiny, postřik není smrtelně nebezpečný pro domácí zvířata, ale i zde je vhodné se zvířetem odejít aspoň na 2 hodiny ven
je třeba přikrýt akvária po postřiku se může zdát, že štěnic přibylo a zásah nebyl účinný. To je způsobeno vypuzovacím efektem přípravku, který hmyz dráždí a vyhání z úkrytů po postřiku nevytírat podlahy minimálně 7 – 14 dnů, aby mohl působit co nejdéle v čase postřiku není možno používat jiné postřikové přípravky, narušují efekt postřiku.

Kde se vyskytují

škvíry
za obrazy
za lištami
ve spojích
za tapetami i obložením
pod prahy dveří
v nábytku, kobercích, v postelích apod.
Bez spolupráce s nájemníky to nefunguje!
nemylte se, že se problém netýká také vás, štěnice se rychle šíří a mohou se u vás vyskytnout také postupem přes stoupačky, z chodby, zavléci je k vám mohou lidé z jiných částí města
přivézt si je můžete v kufru z dovolené i v luxusních destinacích
spolupracujte se správou bytů i s pracovníky deratizační firmy

Co vás čeká a nemine

vyndat věci ze skříní
prádlo vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia
vyprané prádlo dát do pytlů a pevně je uzavřít
srolovat koberce, zejména na parketových plochách
poodsunout nábytek od stěn
zpřístupnit úložné prostory postelí, popřípadě povolit či odšroubovat čela postelí a roštů
zajistit volný přístup ke stoupačkám
povolit prahy
odšroubovat vypínače, zásuvky
zatmelit prostupy topení vedoucí do druhých bytů
V bytech bez výskytu…
není nutno zde postupovat tak razantně jako u jiných bytů, ale…
nutno zpřístupnit stoupačky
zpřístupnit úložné prostory postelí
postřik se provádí pouze obvodově v bytě a v postelích

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem