ČR |Vrchol druhé vlny digitalizace televizního vysílání se nezadržitelně blíží. Zbývá totiž už jen pár měsíců, než započne vypínání vysílačů šířících pozemní signál ve stávajícím formátu DVB-T. Ten bude definitivně nahrazen novým standardem DVB-T2. Jste na přechod dostatečně připraveni? A víte, kdy k němu dojde právě ve vaší lokalitě?
Alternativy k DVB-T2
Pozemní vysílání přes klasickou anténu není jediná možnost, jak sledovat televizi. Můžete využít i následující varianty, počítejte u nich však s měsíčními poplatky. Pozemní vysílání je u nás jako jediné zdarma. Je tedy na vás, jestli se rozhodnete pro vyšší jednorázovou investici do nového televizoru či set-top boxu, nebo budete platit každý měsíc poplatek v řádu stokorun. Výše poplatků závisí na konkrétním poskytovateli a zvoleném balíčku stanic a služeb.
Kabelová televize (DVB-C)
Kabelová televize patří k tradičním formám šíření televizního vysílání. Její dostupnost je však omezená – ve vaší lokalitě musí působit poskytovatel kabelové televize a musí být zavedeno kabelové připojení. Pro příjem pak potřebujete TV s kabelovým tunerem (DVB-C; má ho většina novějších TV) a zdířkou pro modul s dekódovací kartou (nechcete-li sledovat pouze nekódované programy). Případně vám poskytovatel dodá samostatný set-top box. Hlavními poskytovateli v ČR jsou O2 či UPC a existuje rovněž řada regionálních poskytovatelů.
Satelitní televize (DVB-S)
Ani satelitní televize u nás není žádnou novinkou. Její výhodou je prakticky stoprocentní pokrytí území. Pro příjem potřebujete odborně nainstalovanou parabolickou anténu („satelit“) a speciální set-top box od dodavatele či TV se satelitním tunerem (zdaleka není přítomný u všech modelů) a zdířkou pro modul s dekódovací kartou, která umožní sledovat placené kanály. Na našem trhu působí několik hlavních poskytovatelů: CS Link, Digi TV, freeSAT (UPC), Skylink, T-Mobile… Je také možný příjem vybraných volně dostupných zahraničních programů.
Televize přes internet (IPTV)
Dostupnost vysokorychlostního internetu přinesla v posledních letech rozmach televize šířené přes internet (IPTV – Internet Protocol Television). Ke sledování vysílání navíc ani nepotřebujete televizor, sledovat své oblíbené pořady a filmy můžete i na počítači či mobilních zařízeních – v takovém případě si nemusíte pronajímat či kupovat speciální set-top box. Podmínkou je dostatečně rychlé a kvalitní internetové připojení. Na našem trhu existuje řada poskytovatelů, jako Digi TV, Kuki, Lepší.TV, O2, Sledování TV, T-Mobile, UPC, Zapni TV…
Streamovací služby
Jednou z možností je klasické kontinuální televizní vysílání zcela opustit a využívat pouze online videotéky, jako Amazon Prime, HBO GO, Netflix apod., případně české O2 Videotéka, Voyo či zdarma dostupné iPrima.cz, iVysílání ČT, TV Seznam atd. Ani u této varianty nutně nepotřebujete televizor – stačí počítač, mobil nebo tablet. Pokud budete chtít sledovat pořady z těchto zdrojů na televizi, ověřte si, že jsou pro tu vaši dostupné aplikace konkrétních služeb. Ke sledování na velké obrazovce lze použít také počítač, kompatibilní mobil či tablet, případně k zařízení jako jsou Google Chromecast či Apple TV.
Je to teprve necelých osm let od chvíle, kdy nadobro skončilo analogové televizní vysílání, a už se schyluje k další nevratné změně. Takzvaná druhá vlna digitalizace, tedy přechod na nový standard DVB-T2, přitom již nějakou dobu probíhá. Domácnosti tak v současnosti mohou přijímat signál nejen ve stávajícím formátu DVB-T, ale díky přechodovým sítím i v novějším DVB-T2. To se však zanedlouho začne měnit.
Hlavní vlna vypínání vysílačů DVB-T sice bude probíhat až od ledna do června 2020, ovšem Praze odstartuje už 27. listopadu 2019, a to vypnutím DVB-T vysílání České televize. Po červnu příštího roku pak již nebude možné naladit vysílání ve stávajícím formátu nikde na našem území.
Proč ke změně dochází?
Změnu vysílacího standardu neprosadili sami provozovatelé televizního vysílání či vysílacích sítí, ale mobilní operátoři. Ti si totiž vymohli uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz (694–790 MHz), v současnosti používaného k šíření televizního signálu, pro další rozvoj mobilního vysokorychlostního internetu.
Aby byl zachován stávající rozsah televizního vysílání, bylo rozhodnuto o přechodu na efektivnější standard DVB-T2 (HEVC/H.265). Pokud by k této změně nedošlo, musel by se rozsah vysílání v DVB-T poměrně výrazně omezit. Na základě rozhodnutí Evropské komise tak v roce 2016 odstartoval přechod na DVB-T2 na našem území rozhodnutím vlády ČR.
Týká se to i mě?
Změna se dotýká všech, kdo pro příjem televizního vysílání využívají klasickou anténu, tedy zhruba poloviny českých diváků. Ostatní, kteří sledují televizi přes satelit, kabel či IPTV, přechod nijak řešit nemusí. Ostatně jednou z možností, jak se s koncem vysílání v DVB-T vypořádat, je kromě pořízení nového televizoru či set-top boxu právě přechod na zmíněné alternativy. Byť je sporné, zda jde z dlouhodobého hlediska o tu nejlevnější variantu. Na rozdíl od příjmu přes anténu jsou totiž ostatní způsoby zpoplatněné.
Po vypnutí vysílání v DVB-T bude tedy možné sledovat televizi přes anténu pouze na přístrojích s tunerem DVB-T2 podporujícím kodek HEVC/H.265. Pro řadu diváků se starším televizorem to znamená nutnost pořízení nového modelu nebo alespoň vhodného set-top boxu.
Televizory a set-top boxy kompatibilní s formátem DVB-T2 HEVC/H.265 se na trhu objevují již několik let. Pokud je stáří vašeho přístroje zhruba do dvou či tří let, je pravděpodobné, že s příjmem nového formátu nebudete mít problém. Ovšem zejména starší zařízení s tunerem DVB-T2 mohou být kompatibilní pouze se standardem H.264, který se u nás používat nebude. Samotný fakt, že má přístroj tuner DVB-T2, tedy nutně neznamená, že máte vyhráno.
Pokud si nejste jistí, že vaše zařízení je pro nový způsob vysílání vhodné, najděte si jeho technické specifikace (v manuálu, na stránkách výrobce) a ověřte, jestli je v nich podpora DVB-T2 HEVC/H.265 uvedena.
Můžete také navštívit www.DVBT2overeno.cz, kde najdete aktualizovaný seznam přístrojů certifikovaných pro příjem DVB-T2 Českými Radiokomunikacemi. Jestliže najdete svůj model televizoru či set-top boxu v databázi, znamená to, že byl pro provoz v nové síti úspěšně otestován. Při nákupu pak tyto ověřené přístroje poznáte podle kulaté zlaté nálepky s nápisem „CRA DVB-T2 ověřeno“. České Radiokomunikace takto certifikovaly již několik tisíc zařízení.
V zásadě by ale měla fungovat veškerá zařízení podporující zmiňovaný kodek HEVC/H.265. Certifikace tak není podmínkou, ale dává vám jistotu bezproblémového příjmu.
Nová TV, nebo set-top box?
Jestliže váš stávající televizor či set-top box nový formát nepodporují a i nadále chcete vysílání přijímat zdarma přes anténu, je tou nejlevnější variantou nový set-top box. V případě jednodušších modelů jde o investici nižší než 1000 Kč. Nicméně volba levného set-top boxu s sebou nese určitá negativa – například je pravděpodobné, že nebude podporovat v našich krajích poměrně populární službu HbbTV (červené tlačítko).
HbbTV pochopitelně funguje i v rámci vysílání v DVB-T2. Pokud však chcete službu využívat, musí být vaším přijímacím zařízením podporována. Pokud si koupíte set-top box bez schopnosti HbbTV přijímat, nehraje roli, že vaše stará televize HbbTV umí. Tuto schopnost musí mít set-top box, neboť právě ten se stará o příjem a dekódování signálu – televizor pak slouží v podstatě pouze jako monitor. Bohužel většina set-top boxů na našem trhu HbbTV nepodporuje a ty, které ano, patří do vyšší cenové kategorie.
Koupě nového televizoru vás sice vyjde dráž, ale má své výhody. Kromě toho, že pravděpodobně bude mít obraz a zvuk lepší než starý model, jde i o komfortnější variantu. Například se nebudete muset učit pracovat se dvěma různými uživatelskými rozhraními nebo si vystačíte s jedním dálkovým ovladačem (byť řada set-top boxů podporuje univerzální ovladače, takže vždy neplatí, že TV + set-top box rovná se nutnost dvou ovladačů).
Anténu si nechte
Samotnou anténu pak můžete používat i nadále. Nic jako DVB-T2 anténa totiž neexistuje, i kdyby vám někdo tvrdil opak. Pokud máte vlastní pokojovou či venkovní anténu, nic dalšího zásadního už v tomto směru řešit nemusíte. Jen bude třeba spustit automatické vyhledávání programů v televizoru či set-top boxu ve chvíli, kdy dojde k vypnutí konkrétního DVB-T multiplexu či přechodové sítě a zapnutí finální DVB-T2 sítě (viz data v tabulkách). Konečné vysílací sítě budou totiž na řadě míst používat jiné kanály. Pouze Česká televize již na většině území vysílá ve finálním DVB-T2 multiplexu. Její programy tedy – až na výjimky – už nebude třeba přelaďovat.
Složitější je však situace v bytových domech, které využívají společnou televizní anténu (STA). V těchto případech vyžaduje přechod na DVB-T2 kromě kompatibilního televizoru či set-top boxu rovněž úpravu společných anténních systémů. Opět platí, že samotná anténa se měnit nemusí, je však třeba doplnit takzvané vložky, tedy komponenty zpracovávající jednotlivé televizní kanály. A k tomu je potřeba oslovit specializované firmy. Doporučujeme nenechávat to na poslední chvíli.
Odborné školení anténářů mají na starosti České Radiokomunikace a seznam jimi certifikovaných techniků najdete na www.DVBT2overeno.cz. České Radiokomunikace rovněž již kontaktovaly desítky tisíc společenství vlastníků a bytových družstev s informacemi, které se týkají kroků potřebných k tomu, aby při přechodu nedošlo u společné antény k přerušení vysílání. Na podzim pak plánují v informační kampani pokračovat.
Žádné Ultra HD, někdy ani HD
Pokud doufáte, že přechod na DVB-T2 přinese televizní vysílání v Ultra HD kvalitě, musíme vás zklamat. Vysílat v Ultra HD/4K rozlišení momentálně žádná česká stanice neplánuje. Hlavní důvody jsou pravděpodobně dva. Jednak nejspíš nejsou pro tvorbu obsahu v této kvalitě dostatečně vybavené, za druhé by se do jednoho multiplexu v Ultra HD vešlo výrazně méně programů.
Pravidlem však nebude ani Full HD, tedy rozlišení 1920 × 1080 bodů. V plné HD kvalitě budou vysílat pouze programy České televize (respektive v DVB-T2 již vysílají, zatímco v rámci DVB-T sítě v současnosti nabízejí už jen SD kvalitu). Některé stanice pak budou ve finální DVB-T2 síti vysílat ve Full HD blízkému rozlišení 1440 × 1080 (programy Primy, Seznam TV či hlavní stanice TV Barrandov). Ostatní pak v rozlišení 960 × 540 (ve kterém momentálně vysílají všechny komerční televize v přechodových DVB-T2 sítích). Vzhledem k tomu, že skutečné HD je minimálně 1280 × 720 bodů, jedná se tedy de facto o SD kvalitu. Například Nova plánuje obsah v HD dodávat pouze poskytovatelům kabelového, satelitního a IPTV vysílání.
Pravda však je, že i u programů v SD může dojít k určitému zlepšení kvality. Obraz bude teoreticky lepší díky použití novějšího kodeku HEVC/H.265, který je efektivnější a kvalitnější než komprese používaná u DVB-T; mimo jiné se bude vysílat v takzvaném progresivním režimu a nikoliv v dosud běžném prokládaném módu, při kterém se nejdříve zobrazují liché a pak sudé řádky. Například obraz v rychlých scénách by tak mohl být o něco méně rozmazaný.
Zdroj: dTest