BRUNTÁLSKO, OPAVA | Odborníci Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě se v těchto dnech starají o devětačtyřicetiletou pacientku z Bruntálska. Ta na konci léta navštívila dceru v Ugandě a přivezla si nejtěžší formu malárie. Té ji lékaři poměrně rychle zbavili, jenže před čtrnácti dny se žena musela vrátit zpátky do nemocnice. Její mozek totiž postihl pravděpodobně postmalarický neurologický syndrom.
V Česku dosud nebyl popsán podobný případ. Pro lékaře je stav pacientky také překvapující. „Žena na naše oddělení přišla před svým odletem do Afriky, kde její dcera pracuje v charitativní organizaci. Nechala se naočkovat proti žluté zimnici a žloutence. I když jsme jí opakovaně doporučovali, aby v Africe užívala antimalarika, tak je odmítla s tím, že bude v Africe do deseti dní,“ řekl primář oddělení Petr Kümpel.
Žena se v Ugandě opravdu pohybovala většinu času v hlavním městě. „Jen na jediný den vyrazila do džungle a domorodé vesnice, kde byla poštípána hmyzem. Následně se vrátila do Česka, kde ji po několika dnech postihla zimnice a vysoké horečky. Pacientce bylo jasné, že může mít malárii a přijela rovnou k nám, kde jsme jí diagnostikovali nejzávažnější formu malárie – Malaria tropica, která je bezprostředně životu nebezpečná, každoročně na ni ve světě umírají asi 2 miliony lidí“ pokračoval primář.
Vzhledem k dobré kondici ženy se malárii podařilo poměrně rychle porazit. „Koncem září jsme pacientku propustili domů po přeléčení antimaliriky,“ konstatoval lékař. O několik týdnů později ženu do nemocnice přivezl její muž se silnými halucinacemi. „Pacientka se dle manžela v prvních dnech příznaků zhoršila v řízení vozidla. Následně začala mít výpadky paměti, až se dostala do stavu dezorientace. Navíc ji postihly halucinace a bludy. Ženu jsme přijali na jednotku intenzivní péče. Udělali jsme jí řadu odběrů, kdy jsme vyloučili horečku dengue, ziku, klíšťovou encefalitidu i další infekce. Při pročítání literatury o malárii jsme narazili na informaci, že existuje postmalarický neurologický syndrom, který může mít přesně tyto projevy. Jde pravděpodobně vůbec o prvního pacienta v České republice, který by tímto syndromem mohl trpět,“ upozornil primář Kümpel. Podstatou tohoto syndromu je autoimunitní systém pacienta, který v těle po zasažení malárie může nastartovat tento stav.
„I když to vypadalo beznadějně, tak se nepříznivý stav pacientky podařilo zvrátit a dnes je již plně orientovaná. V současné době ji léčíme kortikoidy, které právě autoimunitní procesy umí blokovat. Zatím ale nevíme, jak bude mozek reagovat na vysazení léků,“ sdělil primář. Ten upozorňuje, že malárii si mohou lidé přivézt i z oblíbených dovolenkových destinací. „S malárií jsme tady měli pacienty, kteří byli na dovolené v Thajsku i jinde ve světě. Při cestě do rizikové oblasti stran malárie vždy doporučujeme zaplatit si antimalarika a užívat je,“ dodal Petr Kümpel.
Sama pomáhá a teď děkuje za péči
Pacientka Jana, která s velkou pravděpodobností bojuje s postmalarickým neurologickým syndromem, pracuje jako pečovatelka. „Nedokážu popsat, co jsem prožívala. Některé výjevy byly děsivé. Vzpomínám si, že jsem řešila věci s nejstarší dcerou u lůžka v nemocnici ve chvíli, kdy u mě ve skutečnosti nebyla. Nedokázala jsem rozlišit, co je pravda a co pravda není. Nikomu to nepřeju zažít,“ popsala svůj stav sympatická žena.
Paní Jana je zvyklá pomáhat nemocným lidem. Péče ve Slezské nemocnici ji překvapila. „Chovají se tady k lidem opravdu krásně. Osobní a lidský přístup pana primáře, lékařů i sestřiček je obdivuhodný. Moc jim za vše děkuji,“ doplnila žena, která doufá, že se brzy uzdraví.
Zdroj: SN v Opavě