MSK | Internet v dnešní době využíváme k různým účelům. Provází nás každý den a někteří si neumí svůj život bez něj ani představit. Je zdrojem velkého množství informací, a také pomocníkem. Lidé jej využívají doma, v práci i na cestách. Přes internet nakupujeme různé zboží, služby či dovolenou, a to i v letním období, ať už přes e-shopy či bazarové portály.
K výhodám patří možnost vyhledávání výhodných nabídek, rychlost, či pohodlí. Může mít však i své nevýhody. Mezi ně patří anonymita některých prodejců, například na již zmíněných bazarových portálech. Zde se kupující mohou setkat s podvodnými nabídkami. Inzerované fotografie nemusí odpovídat skutečnosti, zboží si nelze osobně prohlédnout či vyzkoušet a jejich cena je „podezřele výhodná“. Leckdy se stává, že prodávající zašle jiné zboží, než které si kupující objednal, nebo zboží poškozené či po zaplacení zboží nedorazí vůbec, tak jako v níže uvedeném případě.
V začátku tohoto týdne ostravští policisté přijali oznámení od 18letého poškozeného, který si přes jeden z bazarových portálů vyhlédl ke koupi mobilní telefon značky iPhone v hodnotě několika tisíc korun. Začátkem měsíce srpna, po emailové komunikaci s prodávajícím, zaslal poškozený požadovanou částku na bankovní účet a očekával dodání telefonu. Po zaplacení částky měl prodávající s mladíkem přestat komunikovat a mobilní telefon kupujícímu nedodat, čímž mu měl způsobit škodu ve výši čtrnáct tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvod. V případě dopadení hrozí pachateli až dva roky za mřížemi.
Kupující by si měli dát pozor na
1. spolehlivost prodejce
Před koupí je třeba si ověřit spolehlivost prodejce, a to buď přímo na internetu či z recenzí ostatních kupujících nebo ze stránek prodejce, kde by měly být uvedeny kontaktní údaje (adresa, telefon, obchodní podmínky, reklamační podmínky a další informace). Výhodou je certifikace a akreditace obchodu.
2. příliš nízkou cenu zboží
Vybíráte-li z nabídky desítek prodejců a jeden z nich nabízí stejný výrobek za cenu podstatně nižší než ostatní prodejci, je možné, že zboží buďto vůbec nemá nebo se jedná o falsifikát originálního výrobku (plagiátorství) – takovéto zboží je vyrobeno z jiných (levnějších) materiálů a často nemá prodejcem prezentované funkce.
3. platební podmínky
Zda lze zboží zasílat na dobírku nebo se musí platit předem, a to převodem či ihned pomocí platebních karet. Při koupi zboží od neprověřeného prodejce doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku, při jeho doručení pečlivě zkontrolovat neporušenost obalu a při rozbalování mít přítomnu nezúčastněnou osobu pro případnou reklamaci zboží. Při platbách kartou je dobré si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavit limity plateb. Výhodné je použít ověřené platební systémy.
4. místo odkud nakupujeme
Je důležité, abyste vše prováděli jen ze svého počítače, který by měl být dostatečně zabezpečen a chráněn. Na cizích počítačích (v kavárnách, u známých apod.) může být instalován software (spyware), který by mohl zadaná data přenášet třetím osobám. Dalším rizikem v dnešní době může být používání mobilních telefonů k internetovým nákupům a bankovním transakcím.
Je potřeba si uvědomit, že při nakupování přes internet velice často posíláme do kyberprostoru také velice citlivé informace. Pokud se budeme řídit výše uvedenými základními pravidly pro bezpečné nakupování na internetu, je možné rizika minimalizovat. V opačném případě můžeme přijít o nemalé finanční prostředky. I proto policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje realizují preventivní projekty zaměřené na rizika internetu a sociálních sítí, a na tuto problematiku upozorňují různé cílové skupiny od dětí až po seniory.
Zdroj: Policie ČR