ČR | 40 % nehod motocyklistů zavinili v roce 2024 řidiči aut, nejčastěji kvůli přehlédnutí motorkáře či špatnému odhadu jeho rychlosti. Z toho 13,5 % skončilo těžkým či smrtelným zraněním. Počet motocyklů přitom v Česku rychle stoupá, jen loni se u nás registrovalo 30 330 nových jednostopých vozidel. Zásadní roli hrají rychlost obou vozidel a pozornost řidičů aut.
„Motorkáři patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Loni v 39,1 % případů jejich nehod byli na vině řidiči aut. Konkrétně takto na českých silnicích došlo k 1 496 nehodám a 32 úmrtí motorkářů. Nejčastěji to bylo kvůli přehlédnutí motorky a vybočení do protisměru během předjíždění. V těchto situacích nemá obvykle motorkář žádnou šanci reagovat. Chybí mu jak čas, tak i dostatečný prostor pro úhybný manévr,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy. Zatímco motorkáři zaviní nehodu nejčastěji nepřiměřenou rychlostí, řidiči aut právě svou nepozorností.
Nejnebezpečnější jsou zkušení řidiči
Nejčastěji jde o situace, kdy se řidič sice rozhlédl, ale motorkáře přehlédl. Toto časté přehlédnutí motocyklistů bývá způsobeno jejich menším vizuálním profilem, který se snadněji schová v mrtvých úhlech, ale i tím, že čeští řidiči nejsou na jejich přítomnost v provozu zatím dostatečně zvyklí. Motorkáře nejčastěji přehlédnou starší a zkušení řidiči, kteří jezdí na známých trasách a nevěnují okolí dostatečnou pozornost. Schopnost vnímání motorkářů ovlivňuje také zkušenost, zájem a vztah řidiče k motocyklům obecně. Řidiči, kteří sami jezdí na motocyklu mají obvykle o dost rychlejší a bezpečnější reakce, zatímco u řidičů bez zkušenosti s motocykly je častější vědomé porušování pravidel, chybná interpretace dopravní situace a zbytečné ohrožování motocyklistů.
Rychlost jako hlavní faktor
Tři čtvrtiny nehod motocyklů s automobily končí zraněním motorkáře, přičemž v případě čelních střetů 4 z 10 nehod nepřežijí. Zásadní roli přitom hraje rychlost jízdy samotného motorkáře i rychlost druhého účastníka nehody. S každým zvýšením rychlosti motocyklu o 10 km/h se pravděpodobnost těžkého zranění zvyšuje přibližně 1,33krát a u smrtelného zranění je to až 1,72krát. Pokud o stejnou rychlost zrychlí i řidič auta, roste pravděpodobnost těžkého zranění motorkáře asi 1,28krát, a smrtelného dokonce 1,83krát. „Motorkářů každým rokem přibývá a spolu s tím roste i počet vážných dopravních nehod. Zatímco v roce 2019 bylo podle Svazu dovozců automobilů registrováno 18 744 motocyklů, v roce 2024 jejich počet vzrostl už na 30 330. Je proto nutné, aby si čeští řidiči na přítomnost motorek na silnicích zvykli a naučili se je vnímat. Jen tak napomůžeme bezpečnosti motocyklistů na silnicích,” uzavírá Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.
Cílem kampaně Hele, motorka! je naučit české řidiče vnímat motocykly v provozu, a tím snížit počet nehod. Kampaň se záměrně vyhýbá moralizování či strašení. Využívá místo toho poznatky neurovědy a netradičními prostředky vede řidiče k větší pozornosti. Od května jsou v ulicích a televizi k vidění reklamy inspirované Rorschachovým testem a testem barvosleposti, které po spatření motorky vyzývají k vyslovení hesla „Hele, motorka!“. Součástí kampaně jsou i rádiové vstupy a zapojené jsou i známé osobnosti jako satirik TMBK či zpěvačka Marta Jandová. Část kampaně se objevila i v pražských ulicích, kde byla místa s nejvyšším výskytem motorek poseta 362 balónky s nápisem „Hele, motorka!“, symbolizujícími počet motorkářů usmrcených na českých silnicích za posledních pět let. Během léta pokračuje kampaň medializací problematiky online a na sociálních sítích.
Zdroj: BESIP