OSOBLAŽSKO | Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 se v ranních hodinách sešli v krnovské nemocnici zástupci obcí Osoblažska, aby společně darovali krev.

Foto: Mikroregion Osoblažsko

Cílem této akce bylo nejen darovat nejcennější tekutinu, ale podpořit a zpropagovat darování krve na Hematologicko-transfúzním oddělení Slezské nemocnice v Opavě, které nedávno otevřelo svou pobočku právě v nemocnici v Krnově.

„V říjnu mě jako předsedu Mikroregionu Osoblažsko oslovila paní Šárka Koreníková, která hledala možnosti oslovení široké veřejnosti za účelem darování krve v nově otevřené pobočce v nemocnici v Krnově. Napadlo nás, že bychom mohli oslovit starostky a starosty členských obcí mikroregionu a darovat krev společně,“ vysvětluje zrod myšlenky předseda osoblažského mikroregionu starosta obce Dívčí Hrad Jan Bezděk.

Termín společného darování krve byl stanoven na čtvrtek 23. listopadu 2023 a zástupce obcí dorazil podpořit a pozdravit ředitel krnovské nemocnice.

„Myšlenka darování krve mě oslovila, protože rád pomohu dobré věci a krnovská nemocnice je nám z Osoblažska nejblíže. Nikdy předtím jsem krev nedaroval, tak jsem netušil, jak celý proces probíhá. Není to nic bolestivého a já jako prvodárce se po odběru cítím skvěle a žádám všechny, kteří mohou krev nebo plazmu darovat, aby se stali dárci v krnovské nemocnici. Nikdy nevíte, kdy krev bude potřebovat váš příbuzný nebo dokonce vy sami,“ popsal své pocity starosta obce Hlinka Marcel Chovančák.

Darovat krev může každý člověk ve věku 18 až 65 let, který neprodělal žádná vážná onemocnění a váží minimálně 50 kilogramů. Muži mohou absolvovat až čtyři odběry ročně, ženy až tři odběry ročně. Objem odebrané krve činí 450 ml a celý proces odběru včetně administrativních úkonů trvá přibližně 90 minut. „Jsem velmi rád, že se společné darování krve uskutečnilo a věřím, že z Osoblažska bude dárců krve a plazmy přibývat,“ uzavírá předseda Bezděk.

Zdroj: Mikroregion Osoblažsko

Foto: Mikroregion Osoblažsko

Foto: Mikroregion Osoblažsko

Foto: Mikroregion Osoblažsko

Foto: Mikroregion Osoblažsko

Foto: Mikroregion Osoblažsko