ČR | Přemýšlíte nad novým vybavením nebo svou domácnost rekonstruujete? Skandinávský styl dodá interiéru na útulnosti a vzdušnosti, díky čemuž se v něm budete cítit opravdu dobře. Spoléhá na léty prověřené kousky i na jednoduché moderní linie. Po vytvoření nového domova si nezapomeňte uzavřít pojištění domácnosti, ať si jej ohlídáte i po praktické stránce. Čtěte více, jak mít kousek Skandinávie i u sebe doma.

Foto: Marek Foršt – SEO Specialist & Linkbuilder

Kvalitní nábytek z minulosti i moderní kousky

Poctivý, léty opotřebovaný masivní stůl a k němu světlé židle, každá jiná… I tak může vypadat vybavení ve skandinávském stylu. Preferuje přírodní teplé materiály, dřevo, hrubé textilie, dostatek přirozeného světla a mnoho svítidel s hřejivým světlem. Designové i levnější kousky ochráníte pojištěním domácnosti – žádná nehoda vás pak nerozhází. Osvětlení by mělo být rovnoměrně rozmístěné po celém prostoru, nikde by neměl vzniknout tmavý kout. Zároveň vypadá pěkně, pokud je nábytek originální kus s duší a když je každý exemplář něčím zajímavý a jiný.

Jednoduché barvy

Základem skandinávského stylu je světlo. Celý prostor by měl být bílý, béžový nebo smetanový, stejně jako většina doplňků. Další barvy, které se v severských domácnostech objevují, jsou hnědá, šedá a černá (barvy dřeva) a velmi umírněně i petrolejová, hořčicově žlutá či tmavě červená. Hlavní slovo by však na velkých plochách vždy měly mít ty nejsvětlejší barvy.

Pro praktické minimalisty

Skandinávský styl je zároveň poměrně minimalistický a myslí zejména na praktičnost. Jednoduché barvy a linie, jasně definované koutky pro různé činnosti a jen pár dekorací vám pomůže vytvořit atmosféru vzdušného a snadno udržovatelného domova. Barevné dekorace využívejte s mírou – jeden či dva kontrastní kousky na poličce adekvátně „rozbijí“ světlý monolit pokoje. Zároveň se nebojte sundat záclony, na severu je vůbec nepoužívají, aby mohli v interiéru co nejvíce čerpat z přirozeného světla. Pokud si bez nich neumíte svůj život představit, nahraďte je dlouhými světlými závěsy, které budete zatahovat jen na noc.

S doplňky s mírou

Pořiďte si plédy, polštáře a přehozy z přírodních látek v základních skandinávských odstínech, podtrhnou celý interiér a zútulní ho. Nezapomeňte na svíčky, jejichž plamen a vůně vykouzlí příjemnou atmosféru. Krásně vypadají i doplňky z kůže, kožešiny, hrubého dřeva či kůry a dalších jednoduchých, nepříliš opracovaných materiálů.

Nebojte se kombinace stylů

Pokud vám přijde severský styl bydlení příliš strohý, nebojte se ho kombinovat s dalšími možnostmi. Vintage a retro nábytek se k jednoduchému pojetí bydlení výborně hodí, podobně jako surový industriální styl. Vždy si však ke skandinávskému vyberte pouze jeden další styl, aby váš prostor nepůsobil přeplácaně.

Jako krajina na severu

Jestli si nejste jistí, jak přesně by váš domov měl působit, představte si krajinu na přelomu podzimu a zimy. Obklopuje vás bílý sníh, z něhož sem tam vykukuje kmen stromu a zbytky barevného listí. Zhruba takový dojem by ve vás měl prostor ve skandinávském stylu zanechat. Zároveň je však díky světlům svíček či krbu a různým polštářkům a textiliím hřejivý. Podlehněte mu a užijte si pocit spokojené útulnosti pokaždé, když otevřete dveře domů.

Zdroj: Marek Foršt – SEO Specialist & Linkbuilder (Mediální prezentace a propagace)

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.