BRUNTÁL | Koncem uplynulého týdne navštívila záchranáře Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Moravskoslezského kraje na jejich výjezdové základně v Bruntále skupina žáků deváté třídy tamní základní školy.

Foto: ZZS MSK

Dvěma desítkám návštěvníků se záchranáři pozorně věnovali: žáci se nejprve seznámili se zásahovou technikou ZZS, přístrojovým vybavením v sanitních speciálech a jejich účelem, stejně jako s dalšími pomůckami, které posádky záchranné služby při své práci a záchraně životů pacientů používají.

„Mladí návštěvníci následně shlédli ukázku resuscitace, prováděnou profesionály i s vysvětlením jednotlivých kroků při ní. Po vstupní instruktáži dostali pak sami příležitost vyzkoušet si resuscitaci, které využili, aktivně se přitom zapojila i jejich paní učitelka,“ informoval mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Kontakt s veřejností, stejně jako edukační činnost ve směru záchrany života, jsou pro pracovníky zdravotnické záchranné služby důležitou součástí jejich profese. „Proto se podle svých možností opakovaně věnují zájemcům, jež mají zájem více poznat jak práci záchranářů, tak získat i nové vědomosti a dovednosti v oblasti první pomoci při život ohrožujících stavech,“ doplnil Humpl.

Příští a veřejně dostupná prezentace ZZS proběhne již o tomto víkendu 16. a 17. září 2017 na mošnovském letišti, a to v rámci Dnů NATO 2017. „Záchranáři předvedou v rámci statických ukázek na letištní ploše své vybavení, včetně týmu pro speciální činnosti, kontejner s vybavením pro zásah u mimořádných událostí hromadného charakteru, stejně jako komentované ukázky záchrany pacientů. Pro děti bude připravena soutěž a po úspěšném zvládnutí úkolů se malí návštěvníci dočkají i hezké odměny,“ uzavřel mluvčí Humpl.