MSK | Zástupci Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje ocenili dnes, ve středu 7.1. dopoledne, dvě studentky Střední zdravotnické školy v Novém Jičíně.
Eliška a Beáta cestovaly v prosinci autobusem, který v Šenově u Nového Jičína srazil čtrnáctiletého chlapce a vážně jej zranil. Studentky nezaváhaly, vyběhly na silnici a poskytly postiženému první pomoc. Iniciovaly také přivolání zdravotnické záchranné služby.
Mgr. Lukáš Machovský, záchranář, který se zásahu účastnil jako člen posádky, potvrdil příkladné jednání dívek: Při našem příjezdu byly slečny u zraněného, komunikovaly s ním a uklidňovaly jej, protože byl po nehodě dezorientovaný a předaly nám všechny důležité informace o stavu pacienta.“
Chlapci byla následně poskytnuta přednemocniční neodkladná péče týmy ZZS a vrtulník jej ve vážném stavu transportoval do ostravského traumatologického centra. Vedoucí lékař územního odboru ZZS MSK v Novém Jičíně, MUDr. Petr Blabla k události uvedl: „Včasné a účinné poskytnutí první pomoci je nejen zákonnou povinností každého člověka, ale především krokem, který výrazně zvyšuje šance zraněného na záchranu a zmenšení následků. Zásah obou dívek proto chceme vyzdvihnout a ocenit.“
Oběma studentkám vyjádřili zástupci ZZS MSK poděkování a předali jim dárkové tašky jako výraz ocenění za jejich čin. Zdravotnická záchranná služba svými aktivitami dlouhodobě podporuje poskytování základní první pomoci, ať už účastí na veřejných akcích s možností jejího nácviku, přednáškovou činností, stejně jako oceňováním činů laických zachránců.
Zdroj: Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK

















