ČR | Plánujete koupi nového automobilu? Možná jste již narazili na možnost operativního či standardního leasingu. Jaké mají výhody, jak je to u nich se zákonným pojištěním vozidel a jestli se vyplatí více než klasické osobní vlastnictví auta, se dozvíte v článku.

Foto: Pixabay

Standardní leasing

Pokud koupíte auto na standardní leasing, splácíte vlastně vůz formou měsíčních splátek původnímu majiteli. Více peněz si připravte na první splátku (akontaci), která může dosahovat výše několika desítek tisíc Kč. Dokud auto splácíte, vlastní ho stále prodejce – oficiálně si ho můžete odkoupit (většinou za absolutně minimální částku) až po poslední splátce. Už během splácení však máte za auto odpovědnost, musíte zajistit a zaplatit veškeré servisní kontroly, zákonné pojištění vozidla a případně i opravy, pokud se s prodejcem nedohodnete jinak.

Operativní leasing

Při pronajímání automobilu na operativní leasing daný vůz nikdy vlastnit nebudete. Ve skutečnosti si jeho užívání od prodejce pronajímáte a daný vůz tak stále zůstává v původním vlastnictví. Výhodou však je, že prodejce hradí veškeré opravy, kontroly v servisu, zákonné pojištění vozidla, havarijní pojištění a další poplatky – vy si jen zaplatíte projeté pohonné hmoty. Pozor však na počet najetých kilometrů – u většiny prodejců musíte při operativním leasingu dodržet určený limit, nebo kilometry ujeté navíc doplatit (cca 1–2 Kč/km).

Osobní vlastnictví

Velkou nevýhodou osobního vlastnictví je nutnost mít při nákupu automobilu v ruce celou kupní částku. Našetřit si trvá dlouho, a tak se nabízí i možnost pořídit si auto pomocí bankovního úvěru – na rozdíl od standardního finančního leasingu vám auto patří od začátku a peníze nesplácíte prodejci, ale bance. Zvažte však, zda má úvěr výhodné podmínky, a předem si promyslete, jestli pro vás nebude některý z leasingů vhodnějším řešením.

Rozhodněte se na základě osobních výhod

Nové auto a jeho financování si vždy předem rozmyslete a porovnejte nabídky různých prodejců, případně i bankovních institucí. Financování vlastními či půjčenými prostředky zaručí, že budete ihned vlastníkem auta. Standardní leasing se vyplatí tehdy, když momentálně celou hotovost nemáte a může mít i vhodnější podmínky než půjčka v bance. Operativní leasing se pak vyplatí řidičům, kteří se nechtějí o auto (a o jeho případný prodej po letech) starat, nebo si chtějí určitý model vozu jen vyzkoušet.

Autor: Marek Foršt