ČR | Léky, které jsou vázány na lékařský předpis, nikdy nenakupujte na internetu. Jejich prodej na internetu je totiž nelegální a užití takto zakoupených léků může být pro pacienty značně nebezpečné.

Foto: ilustrační Pixabay

Druhou velkou skupinu léků tvoří volně prodejné léky. Pro tyto léky nemusíme nutně běžet do kamenné lékárny, ale můžeme si je nechat zaslat na vybranou adresu zásilkovým prodejem prostřednictvím internetové stránky kamenné lékárny.
.
Nabízet volně prodejné léčivé přípravky na Internetu může pouze schválená “kamenná” lékárna a nabízet lze pouze léky, které jsou v České republice registrované.

Existuje i skupina léků, které můžeme legálně sehnat i mimo prostory lékáren. Takovéto léky se nazývají „vyhrazená léčiva“. Jde pouze o léky, které je možné používat bez předchozí odborné konzultace především k řešení nějakého akutního nezávažného zdravotního problému. Může jít např. o prostředky k dezinfekci drobných poranění, léky na mírnou bolest či proti nevolnosti při cestování. Tyto léčivé přípravky mohou nabízet mimo lékárny po splnění zákonných podmínek tzv. „prodejci vyhrazených léčiv“. Není tedy nic zvláštního, když na tyto léky narazíte v samoobsluze na malé vesnici, na benzínové pumpě nebo v drogérii.

Rada: Zda má prodejce oprávnění dané léčivo vydávat a prodávat si spotřebitel může ověřit v seznamu lékáren a seznamu prodejců vyhrazených léčiv na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz v databázi lékáren. Na stejné stránce spotřebitel najde přehlednou databázi léků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v České republice.

Mimo výše uvedená místa by spotřebitel léky kupovat v žádném případě neměl! SOS MaS, z.s. důrazně doporučujeme vyhnout se nákupu léků z nedůvěryhodných webů, zejména z Asie.

Vyvarujte se koupě padělků a nelegálních léčivých přípravků!
Padělkem je výrobek, ke kterému existuje originál, v případě léků, tedy originální registrovaný lék, který je prodáván pod stejným názvem. Padělky jsou vyráběny nelegálními výrobci za neznámých podmínek, není známé jejich složení ani účinek na lidské zdraví.

O nelegální přípravek jde tehdy, když jsou přípravky sice legálně vyrobeny i schváleny (registrovány) v některé zemi EU, ale jsou nabízeny neoprávněnou osobou, která k tomu nemá oprávnění, nebo jsou vyrobeny sice oficiálním výrobcem, ale nejsou v době prodeje v žádné zemi schváleny. Spotřebitelé by se takových výrobků měli vyvarovat z toho důvodu, že není zaručena jejich kvalita, účinnost a samozřejmě ani jejich bezpečnost.

Bohužel na internetu se v poslední době objevuje řada pochybných internetových stránek, zpravidla registrovaných v zahraničí, nabízejících v Českém jazyce různá údajná léčiva. Prodejci se nezdráhají zaštiťovat neexistujícími „předními odborníky“, nebo dokonce lhát o účasti státu a ministerstva zdravotnictví na vývoji či distribuci nabízeného zboží.

Pokud se spotřebitel setká s nelegální nabídkou léčivých přípravků na internetu, pak by raději měl takovou skutečnost ohlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a to nejen v zájmu ochrany svého zdraví, ale také v zájmu ochrany zdraví ostatních spotřebitelů. Může k tomu využít jednoduchý formulář na internetu.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.