VRBNO POD PRADĚDEM | Kočky patří od pradávna mezi nejčastěji pořizované a chované domácí mazlíčky. Pokud k nim ale zachováme nepříliš zodpovědný přístup nebo je dokonce časem opustíme, může to mít nedozírné následky, zejména nekontrolované šíření a nárust počtu toulavých koček.

Foto: Pixabay

Kočky pohlavně dospívají poměrně brzy, a to již v sedmém až devátém měsíci života. Zároveň mohou chovat mláďata minimálně dvakrát za jeden rok a v jednom vrhu může být navíc až deset koťat. Velice snadno tak může exponenciálně přibývat opuštěných, často i nemocných koček bez domova a správné péče, což může následně souviset například se znečišťováním veřejného prostranství, šířením chorob a podobně.

Motivační příspěvek města

V rámci preventivních opatření se od roku 2021 Vrbno pod Pradědem účastní kastračního programu s cílem předcházet šíření opuštěných a toulavých koček. Město se zároveň snaží podpořit a motivovat občany ke kastračnímu programu koček. Vrbenská radnice proto přispívá na náklady spojené s kastracemi prokazatelně toulavých koček (100 % ceny kastrace), současně uděluje motivační příspěvek na osvojené toulavé kočky (50 % ceny kastrace, maximálně 500,-Kč), zbývající část ceny kastrace hradí majitel kočky.

Pro získání motivačního příspěvku je potřeba vyplnit formulář na webu https://www.obcekastruji.cz/ (přes některého z partnerských veterinářů), který slouží jako žádost o kastraci, provozující organizace KasProCats – kastrační program, z. s., jenž pro Vrbno pod Pradědem tuto službu zajišťuje. Zpětné proplácení kastrací oproti faktuře není z důvodů zneužitelnosti možné.

Další odborné i praktické informace můžete získat jednak na stránce https://www.kasprocats.cz/cs nebo je možné své dotazy směřovat telefonicky: 776 192 783.

Kde o kastraci žádat

Formulář (žádost o kastraci) je k dispozici zde: www.obcekastruji.cz

Koordinátor projektu: Luboš Kristek, tel: 776 192 783, KasProCats, z.s.

Připravil odbor výstavby a životního prostředí.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem