VRBNO POD PRADĚDEM, HLUČÍN | Krajská soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel proběhla sobotu 19. května 2018 se uskutečnila v areálu hlučínské štěrkovny.

Foto: Hasiči Vrbno pod Pradědem

Tato akce byla hromadná pro soutěžní družstva příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, a také pro vybrané předurčené jednotky sboru dobrovolných hasičů měst a obcí. Z jednotlivých územních odborů byla delegována 1 jednotka profesionálních a dobrovolných hasičů. Družstvo vrbenských letos porazilo úřadující mistry z Jablunkova a získalo 1. místo.

Před samotnou soutěží bylo vybráno družstvo – velitel: Ladislav Jelínek, , strojník: Pavel Holý, hasič – zdravotník: Martin Holko a hasič: Jiří Kubis. Pod vedením velitele jednotky v areálu hasičské zbrojnice se skupina připravovala a nacvičovala určené scénáře. Vyprošťování osob z havarovaných vozidel je velmi náročný technický zásah. Proto i samotná soutěž přihlíží k co největší podobnosti reálnému provedení.

Během soutěže skupina rozhodčích posuzuje 3 faktory – předlékařská první pomoc, technika a taktika zásahu. Zkráceně lze uvést, že soutěžní pokus je vytažen z kontextu reálného zásahu. Příjezd soutěžního družstva na místo pokusu (místo zásahu), provedení urgentních neodkladných život zachraňujících úkolů zdravotníka zraněnému, zajištění vozidla proti pohybu, protipožární opatření a samotné vyproštění osoby pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Následně předání zraněného fiktivní posádce záchranné služby a další činnosti hasičů u nehod.

Delegované jednotky soutěže JSDH: Jablunkov a Frýdlant nad Ostravicí (okr. Frýdek – Místek), Studénka (okr. Nový Jičín), Vítkov (okr. Opava), Vratimov (okr. Ostrava) a Vrbno pod Pradědem (okr. Bruntál).

Zdroj: Hasiči Vrbno pod Pradědem