ČR | Vláda ČR na svém dnešním jednání schválila mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, která zmírňují některá protiepidemická opatření. Od 15. června ruší povinnost nošení roušek ve školách ve všech krajích. Od 1. července pak bude v restauracích umožněná živá hudba a zvýší se také maximální počet návštěvníků hromadných akcí a bazénů. V rámci kulturních představení (koncerty, divadelní a filmová představení, atd.), na sportovních utkáních, na kongresech a vzdělávacích akcích bude za stanovených podmínek ve venkovním prostředí možná účast až 5000 diváků nebo posluchačů, ve vnitřním prostorech až 2000.
Žáci, studenti a pedagogičtí pracovníci ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji od 15. června odloží stejně jako zbytek republiky během výuky roušky. Ty však nadále zůstávají ve společných prostorách škol v rámci celé republiky. Povinnost nosit roušky se v těchto krajích ruší také v zaměstnání, a to u osob pracujících na jednom místě bez přítomnosti jiných osob než jsou spolupracovníci.
„Epidemická situace se ve všech krajích v posledním týdnu zlepšila. Rozhodli jsme se proto na základě doporučení hygieniků zrušit povinnost nosit roušky ve třídách a v zaměstnání i v těch regionech, kde jsme je doposud ponechali,“ objasňuje důvody zmírnění opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
K dalšímu zmírnění protiepidemických opatření dojde od 1. července, kdy se zvýší maximální kapacita kulturních představení, sportovních utkání a také vzdělávacích akcí. Tyto akce bude nově moci navštívit uvnitř až 2000 osob, venku pak až 5000 osob. V klubech a zařízeních stravovacích služeb bude také možné produkovat živou hudbu, v platnosti naopak prozatím zůstane zákaz tance. „Při tanci dochází mezi osobami k úzkému kontaktu, při kterém je vysoká pravděpodobnost šíření kapének. Tím se zvyšuje také riziko přenosu onemocnění COVID-19,“ vysvětluje hlavní hygienička Pavla Svrčinová důvody, proč trvá zákaz tance.
Zvýšení maximální kapacity se týká také soukromých a veřejných hromadných akcí, a to na přítomnost až 500 lidí uvnitř a 1000 lidí venku. Zvýší se také kapacita bazénů a wellness zařízení, a to až na 75 % celkové kapacity. U epidemiologicky rizikovějších činností (kadeřnictví, kosmetika, manikúra, masáže apod.) se nově ruší podmínka poskytování služby v jeden moment pouze jednomu zákazníkovi. Stejně tak se ruší povinná evidence zákazníků.
Změny od 15. června se týkají také karanténních opatření, kdy do karantény nemusí až plně očkované osoby po uplynutí 14 dnů od druhé dávky (u vakcíny Janssen od první dávky). „Důvodem je zejména nárůst záchytu mutací koronaviru, kdy se dle klinických studií prokazuje, že ochrana po první dávce nemusí být dostatečná,“ doplňuje hlavní hygienička.
Ve službách i na kulturních, sportovních a ostatních hromadných akcích nadále platí povinnost prokazovat bezinfekčnost, k čemuž slouží tzv. systém O-T-N. Prokazují se jím osoby, které jsou naočkované, mají platný negativní test, nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19.
„Možnost zaregistrovat se k očkování mají už všichni občané starší 16 let. Velmi mě těší, že zájem o očkování je vysoký, a to i mezi mladými lidmi. Dokončené očkování mají už více než 2 miliony lidí, první dávku podstoupilo již přes 4 miliony lidí. Je to jediná cesta, jak efektivně čelit pandemii COVID-19. Čím dříve budeme všichni naočkování, tím dříve uděláme za pandemií tečku a vrátíme se zpět k normálnímu životu bez omezení,“ zdůrazňuje význam očkování ministr Vojtěch.
Zdroj: MZČR