ČR | Ve školách zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět v průběhu nedávno skončeného školního roku vybrali 105,5 tun vybitých baterií a 134,4 tun malého použitého elektra. Ve spolupráci s neziskovými společnostmi ECOBAT a Elektrowin byl veškerý tento sběr předán na recyklaci. Nejaktivnějšími sběrači baterií byli školáci a pedagogové v Základní škole Velké Březno. Drobného elektra nejvíce vybrali v Základní škole Ronov nad Doubravou.

Foto: Recyklo

Díky sběrovým kampaním žáci a studenti získávají osobní zkušenost s tříděním odpadu. Velkou pozornost však Recyklohraní věnuje také osvětě – aby děti pochopily, proč je důležité třídit a recyklovat elektro a baterie, jak tím chráníme naše životní prostředí nebo jaké nové produkty můžeme vyrobit ze surovin získaných recyklací. 

 

„Pro pedagogy organizujeme vzdělávací akce a máme pro ně také metodické materiály a výukové scénáře pro snadné zařazení témat do výuky. Pro žáky připravujeme lektorské programy, tematické úkoly a stále častěji krátká vzdělávací videa,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, a dodává: „Snažíme se, aby děti nečerpaly znalosti jen z učebnic, ale měly možnost se do sběru aktivně zapojit a nové znalosti a zkušenosti a získávaly praktickou a hravou formou.“ 

 

Závody naruby a předcházení vzniku odpadu

Recyklohraní žákům a studentům stále otevřeněji vysvětluje, že nejlepší je ten odpad, který vůbec nevznikne. Tedy, že bychom se měli zamyslet nad tím, zda skutečně ke svému životu potřebujeme tolik věcí. To platí i o bateriích a elektru. V tomto duchu pro ně připravilo osvětový úkol Závody na ruby. Ve školách si dle instrukcí mohli zahrát deskovou hru, při které vyhrává ten, kdo figurku do cíle dostane jako poslední. Což je paralela s bateriemi i elektrem, kde by nám také mělo záležet na tom, abychom je využívali, co nejdéle a nezbavovali se jich, když nám ještě mohou sloužit. 

 

Při hře Závody na ruby se žáci po herním poli posouvali vpřed i vzad podle toho, zda chybně či správně odpověděli na tematické otázky. Mohli využít ty, které pro ně byly předpřipravené, ale zároveň si mohli vytvořit i své vlastní.

 

Body za aktivitu v Celoroční hře s Recyklohraním

Novinkou školního roku byla Celoroční hra. Za sběr elektra, baterií, mobilních telefonů, tonerů do tiskáren a za zapojení do osvětových aktivit školy získávaly body. Na konci školního roku za ně jako odměnu obdržely poukázky do obchodního řetězce. 

 

Top 10 škol nejaktivnějších ve sběru baterií ve školním roce 2021/2022

 

Název Hmotnost v kg
Základní škola Velké Březno, Školní 87, okres Ústí nad Labem 2 735
Základní škola a Praktická škola Velké Meziříčí 1 398
Základní škola Vápno, okres Pardubice 1 233
Základní škola a mateřská škola Jaroměřice, okres Svitavy 1 186
Základní škola, České Meziříčí, okr. Rychnov n. Kněžnou 1 116
ZŠ a MŠ Přepychy 69 906
Základní škola Tomáše Šobra a Mateřská škola, Písek 877
Základní škola a Mateřská škola Bezvěrov 832
ZŠ a MŠ Tomáše Ježka, Ralsko 830
Základní škola T. G. Masaryka Poděbrady 827

 

Top 10 škol nejaktivnějších ve sběru elektra ve školním roce 2021/2022

 

Název školy Hmotnost v kg
Základní škola Ronov nad Doubravou, okres Chrudim 1 830
Základní škola a Mateřská škola Hlavnice, okres Opava 1 710
Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova 1 575
Základní škola a Mateřská škola, Studenec, okres Semily 1 500
Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, Velešín 1 240
Základní škola Červená Voda 341, okres Ústí nad Orlicí 1 080
Základní škola Velké Březno, okres Ústí nad Labem 852
Základní škola Dolní Benešov 849
SOŠ a SOU Horky, okres Mladá Boleslav 840
Základní škola Brno, Svážná 9 738

 

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiály, tzv. Ekoabecedy.

Zdroj: Recyklo