ČR | Každý z nás chce, zejména svým dětem, dopřát krásného Ježíška se spoustou dárků. Bohužel ne všechny rodiny jsou v takové finanční kondici, která by umožňovala splnit všechna přání a nároky dětí. Stále častěji si tak lidé na dárky půjčují a neuvědomují si, že za krátké chvíle radosti u stromečku mohou platit nemalými starosti se splácením dluhů.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Chápu, že každý chce svým blízkým o Vánocích udělat radost a navodit bezproblémovou atmosféru plnou pohody. Každý by ale měl vzít v úvahu své finanční možnosti a uvědomit si, že dárky by neměly způsobit zadlužení rodiny, nebo v horším případě skončit u exekučního řízení,“ varoval radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Každoročně totiž nezvladatelné dluhy a následné exekuce nedopadají jen na dlužníky, ale na celé domácnosti, které se tím dostávají do bezvýchodné situace. A jejich členové se pak obracejí s žádostí o pomoc. „K největšímu nárůstu případů zadlužení každoročně dochází právě po Vánocích, v prvním a druhém čtvrtletí následujícího roku. Z velké části se jedná o dluhy vzniklé v souvislosti s vánočními nákupy. S tím je spojen nárůst exekucí zejména v prvním pololetí”, upřesňuje Hynek Kalvoda, předseda Asociace občanských poraden.

Podle průzkumu exekutorské komory si na výdaje, spojené s Vánoci, letos hodlá půjčit 13 % Čechů v produktivním věku. Většina z nich takto řeší vánoční dárky opakovaně. „Na počátku obrovských problémů přitom může být právě úmysl koupit dítěti vytoužený dárek, nebo rodičům vysněnou dovolenou. Mnoho lidí si v tu chvíli ani nepřipouští, že i z malého dluhu může vyrůst pořádný Otesánek. Pokud už taková situace nastane, je důležité, aby rodina o problémech svého člena věděla a mohla hledat řešení dřív, než na dveře zaklepe exekutor,“ doplnil Hodek.

Zdlouhavější proces než si rychle půjčit a za jakých podmínek je doba splácení. „Pohybuje se často v řádech měsíců i let. Záleží jen na tom, do jaké výše lidé nechají své dluhy vyšplhat a kolika půjčkami se je snaží řešit, než pochopí, že bez odborné pomoci to sami nezvládnou,“ popisuje Kalvoda z AOP.

Jako v případě čtyřčlenné rodiny, která se před časem kvůli Vánocům dostala dluhové spirály, kdy dluhy splácí jak manžel, tak manželka.  Ta má dokonce dva dluhy, jeden z nich je v exekuci, druhý po splatnosti. „U obou se jí s naší pomocí podařilo vyjednat splátkové kalendáře. Rodina pobírá příspěvek na bydlení ve velmi nízké výši, protože započítává manželův čistý příjem. Rodina měsíčně po úhradě splátek a nákladů na bydlení a vzdělání dcery hospodaří s částkou necelé čtyři tisíce měsíčně,“ popisuje Kalvoda případ z poradny.

Současně byla rodina nucena uzavřít krátkodobou velmi nevýhodnou půjčku na překlenutí 2-3 týdnů a předpokládá, že v následujících měsících přestanou plnit dohodnuté splátkové kalendáře a očekávají další exekuci a nárůst dluhu o soudní a exekuční náklady. „Lidé by měli velmi zvažovat, jestli raději neudělat svým blízkým radost něčím jiným, než drahými dárky na dluh,“ dodal Kalvoda.

Zdroj: Odbor komunikace a marketingu MHMP