ČR | O řidičský průkaz požádalo v červenci na všech 206 úřadech obcí s rozšířenou působností 112 929 motoristů, což je nejvíce za poslední dva roky. Z toho 14994 lidí navštívilo jiný úřad, než pod který spadají svým trvalým bydlištěm. Nový způsob vyřízení dokladu tak využilo přibližně 13 procent motoristů.
Nejvíce žádostí přijali úředníci na registru řidičů v Praze, kam během prvního prázdninového měsíce přišlo celkem 9677 motoristů. Z toho 1751 lidí (18%) mělo trvalé bydliště v jiném správním obvodu. Druhým nejvytíženějším pracovištěm byl registr řidičů v Brně. V průběhu července tam přišlo 2491 žadatelů, z toho 393 (16%) motoristů místně nepříslušných. Registr řidičů v Ostravě přijal 2003 žádostí, přičemž 143 lidí (7%) bydlí mimo krajské město.
Největší nárůst místně nepříslušných žadatelů zaznamenal registr řidičů v Kralupech nad Vltavou. Úředníci přijali celkem 571 žádostí, z toho bylo 259 (45%) žadatelů spadalo trvalým bydlištěm jinam. Naopak nejmenší zájem o novinku byl ve Vsetíně (3,1%).
Od července je možné na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností vyřídit řidičské průkazy, ale také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu bez papírové fotografie. Úředníci stahují fotografie řidičů z dostupných registrů nebo žadatele na místě vyfotí. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. Co se týká fungování aktualizovaného centrálního registru řidičů, tak v červenci fungoval zcela bez problémů.
K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti a současným řidičákem na jakýkoli úřad obce s rozšířenou působností. Výměna řidičského průkazu za nový je zdarma. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 700 korun. Poplatek za vydání nového průkazu je 200 korun, tento poplatek je třeba uhradit například i z důvodu ztráty, odcizení, rozšíření řidičského oprávnění, změny údajů apod.
Zdroj: Ministerstvo dopravy