OSOBLAŽSKO (FOTO) | Krásy Osoblažska během letních prázdnin můžete poznávat z úzkorozchodného výletního parního vlaku. Otevře se vám tak celá Slezská Haná.

Na Osoblažsko rozhodně vyrazte okolo sobotní desáté hodiny dopoledne. Budete mít čas si prohlédnout výletní vláček poháněný parní lokomotivou, najít si vhodné místo k sezení a zaplatit si jízdenky, třeba pro celou rodinu. Parní vlak z Třemešné ve Slezsku odjíždí v 10.45 hodin a následně směřuje do cílové stanice v Osoblaze, odkud po 15. hodině vyrazí zpět do Třemešné ve Slezsku.

Po úzkorozchodné dráze s rozchodem 760 milimetrů můžete tak poznávat krásy Slezské Hané – Osoblažska. Pojedete přes Liptaň, Dívčí Hrad, Horní Povelice, Amalín, Slezské Rudoltice, Koberno, Bohušov až do Osoblahy. Po cestě vás čeká klesání až 26‰ k ocelovému mostu v Třemešné, dále i nejvyšší stoupání na trati 27‰ a oblouk o poloměru pouhých 75 metrů, kde se snižuje rychlost vlaku na 20 kilometrů za hodinu.

Jak uvádí webové stránky Osoblažské úzkokolejky, za obcí Liptaň sleduje trať severovýchodní směr, před zastávkou Dívčí Hrad se obrací na jihovýchod a zvolna sjíždí do Oderské nížiny. Tímto směrem vede dále přes Horní Povelice a Amalín do Slezských Rudoltic, kde se trasa opět stáčí k severu a postupně mění směr spolu s potokem Lužná. Za zastávkou Koberno vjíždí dráha do romantického lesnatého úseku říčky Osoblahy a kolem zříceniny hradu Fulštejna směřuje do Bohušova a dále ke svému cíli na okraji Osoblahy, přímo u česko-polské hranice.

Zpravodajství STA Bruntálsko široké veřejnosti doporučuje vyrazit na příjemný výlet Osoblažským výběžkem. Podrobnosti k Osoblažské úzkokolejce najdete zde…