MSK | Lidé z Ukrajiny, kteří v KACPU získali vízum za účelem dočasné ochrany, se do centra na ostravské Černé louce vrací za další pomocí. Vzniklo tam nové Komunitní centrum nabízející sociální poradenství, pomoc krizového interventa, přístupné počítače s internetovým připojením, ale také možnost zprostředkování zaměstnání. Komunitní centrum funguje 7 dní v týdnu od 9 do 16 hodin.
„Často se stávalo, že se do KACPU lidé z Ukrajiny vraceli. Vše potřebné jako speciální vízum, ubytování nebo zdravotní pojištění měli vyřízené, ale potřebovali další následnou pomoc. Pracovníci KACPU ovšem prioritně řeší výše zmíněné registrace nově příchozích, a tak jsme přišli s nápadem přímo v KACPU zřídit Komunitní centrum, které pracovníkům KACPU v jejich práci odlehčí. Ukrajincům jsou v Komunitním centru denně k dispozici sociální pracovníci, kteří poradí ohledně sociální ochrany dětí nebo pomohou se zajišťováním sociálních služeb. Důležití jsou i zástupci dalších organizací, kteří uprchlíkům pomáhají řešit ostatní náležitosti: vyhledávají lékaře, kurzy češtiny, také je případně napojí na náš Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který pomáhá lidem z Ukrajiny najít práci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, lidé z Ukrajiny mohou v Komunitním centru získat i psychickou podporu. Na místě jsou pracovníci Centra psychologické pomoci zřizovaného krajem, třikrát týdně je k dispozici krizový intervent Krizového centra Ostrava. V komunitním centru je také tlumočník.
Komunitní centrum je také důležité pro registraci nově příchozích dětí ve věku 15-18 let, kteří přijdou bez dospělého doprovodu. Děti v tomto věku mohou o dočasnou ochranu požádat samostatně. Rozhodně je ale lepší, aby se nejdříve poradily v Komunitním centru, kde jim rovnou sdělí, jaké mají ve své situaci jako nezletilí možnosti. Vysvětlí jim úlohu orgánu SPOD, který jim výrazně může pomoci usnadnit celou situaci nebo dokonce zajistit dočasnou péči.
„Komunitní centrum bylo zřízeno v prvním patře KACPU na městském výstavišti Černá louka. Oddělený prostor o rozloze cca 100 metrů čtverečních nabízí čtyři separované kóje pro odbornou pomoc, dětský koutek i společnou místnost pro téměř dvě desítky lidí, kde lze pořádat skupinové aktivity. Je zde zajišťována i psychologická pomoc ze strany Krizového centra Ostrava. K dispozici je také zázemí s počítači, které uprchlíci využívají především k vyhledání potřebných informací prostřednictvím internetu. Pro personální zabezpečení centra jsme vycházeli z dlouhodobé spolupráce sociálních pracovníků magistrátu, městských obvodů a neziskových organizací. Sociální pracovníci směřují klienty na podporu a pomoc v místě jejich faktického pobytu, a to na jednotlivé úřady městských obvodů,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. Doplnil, že Komunitní centrum v KACPU funguje od středy 13. dubna. Za dva týdny činnosti poskytlo pomoc či radu 134 uprchlíkům.
Zdroj: MSK