ČR | Již po třinácté bylo zahájeno slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o titul Nejkrásnější nádraží České republiky. Vyhlášení proběhlo v úterý 12. listopadu 2019 ve 13 hodin. Setkání zástupců nádraží, která postoupila do finále, a všech pozvaných hostů se již tradičně odehrávalo v reprezentativních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR.

Foto: Nejkrásnější nádraží ČR

Soutěž probíhá pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslava Nenutila a děkana ČVUT v Praze Fakulty dopravní Pavla Hrubeše. Letos veřejnost navrhla na titul Nejkrásnější nádraží ČR celkem 67 stanic. Do finále postoupily:

Božejovice, Čeladná, Čelákovice, Frýdlant nad Ostravicí, Harrachov, Kouty nad Desnou, Kynšperk nad Ohří, Rozsochy, Slezské Rudoltice a Železná Ruda-Alžbětín. Vítěze z nich opět volila veřejnost. Celkem bylo přijato 11457 platných hlasů, 10195 na webu a 1262 z hlasovacích archů. Losováním z hlasovacích archů byli vybráni výherci cen od partnerů soutěže Českých drah, Království železnic a dalších.

Nejkrásnějším nádražím roku 2019 se stávají Rozsochy v Kraji Vysočina. Druhé místo získaly středočeské Čelákovice, třetí pak Slezské Rudoltice. Cenu generálního ředitele SŽDC obdržela stanice Karlštejn pod stejnojmenným hradem.

„Nádražní budovy jsou pro cestující mířící na vlak vždy jejich prvním kontaktem s železnicí. A stejně jako v jiných případech hraje při tomto setkání důležitou roli první dojem. Jsme si toho dobře vědomi a vedle rekonstrukcí tratí a stanic se zaměřujeme také na zlepšování stavu výpravních budov. Často jim navíc navracíme historickou podobu, o kterou přišly při předchozích úpravách. Velký počet návrhů na nejkrásnější nádraží svědčí o tom, že jsme se vydali správnou cestou a občané řady měst jsou na svá nádraží hrdí,“ říká generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

„Soutěž přináší viditelné výsledky, a to jí dává smysl. Velmi si vážíme práce lidí na železnici a touto soutěží jim za ni děkujeme. Těší nás také zájem veřejnosti o kvalitu prostředí stanic a snaha měst a obcí spolupracovat na smysluplném využití prostorů, které již železnice nepotřebuje. Vážíme si spolupráce se SŽDC a její vůle utvářet důstojné prostředí stanic. Prostředí je totiž jedním ze základních limitů, které určují oblíbenost tohoto druhu cestování. Ani nejkrásnější vlaky nebudou oblíbené, pokud nechají své cestující vystupovat na nevzhledných a neútulných stanicích,“ uvádí Drahomíra Kolmanová, iniciátorka projektu a ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění.

Slavnostní udílení cen proběhlo opět v důstojném a přátelském duchu. Program prozářily svým vystoupením děti z Kravař za nádraží Blíževedly, které zvítězilo v ročníku 2018, fanfárami studenti Konzervatoře Jana Deyla, občerstvením Střední odborné učiliště Domažlice a už svou pouhou přítomností osobnost velmi očekávaná a s nadšením přijatá – herec Otakar Brousek. „Nádraží jsou pro mne místa, která provokují fantazii, navíc se tam cestující setkává s jinými cestovateli, objevuje nová místa, krajiny, osudy a příběhy. Rád jsem se účastnil ocenění týmů lidí, kteří se o svá nádraží dobře starají.“

 

Zdroj: Nejkrásnější nádraží ČR

 

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.